Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Najbardziej spektakularny zabieg kardiologiczny w 2023 roku wykonali nasi lekarze

Dr n. med. Piotr Rola, kierownik Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, został nagrodzony statuetką Akademii Kardiologii Interwencyjnej podczas sesji „My most demanding case in 2023”, towarzyszącej 28 edycji warsztatów Warsaw Course on Cardiovascular Interventions, które odbywały się w dniach 24-26.04.2024 r.

Dr n. med. Piotr Rola, kierownik Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, został nagrodzony statuetką Akademii Kardiologii Interwencyjnej  podczas sesji „My most demanding case in 2023”

Warsaw Course on Cardiovascular Interventions to jedna z najważniejszych konferencji w Polsce, organizowana w Warszawie pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Biorą w niej udział kardiolodzy, kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy i specjaliści z całego świata. Multimedialne prezentacje, symultaniczne konferencje oraz interaktywne warsztaty praktyczne organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej odbywają się pod patronatem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego a gospodarzami spotkania są Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA oraz Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.
W tym roku tematami przewodnimi konferencji były: rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem: wielonaczyniowej choroby wieńcowej, problemu bifurkacji wieńcowych oraz przezskórnego leczenia chorób strukturalnych serca (w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej oraz trójdzielnej).
Natomiast sesja: „My most demanding case in 2023” była okazją do przedstawienia najbardziej interesujących i wymagających przypadków klinicznych w 2023 r. w Polsce. Wystąpienia prelegentów oceniał panel ekspertów składający się z najwybitniejszych kardiologów inwazyjnych w Polsce. I to on zdecydował o nagrodzeniu dr. Piotra Rolę za najbardziej spektakularny zabiegu roku statuetką Akademii Kardiologii Interwencyjnej.

Wystąpienie dr. Piotra Roli podczas „My most demanding case in 2023”

Wystąpienie dr. Piotra Roli podczas „My most demanding case in 2023”

Zapytaliśmy dr. Piotra Rolę o jego wystąpienie podczas warszawskiego wydarzenia kardiologicznego.
- Przedstawiłem historię leczenia 65 - letniego pacjenta, który został przyjęty na nasz oddział w sierpniu 2022 r. z zawałem mięśnia sercowego – wyjaśnia dr Piotr Rola. - U pacjenta występowały liczne schorzenia internistyczne (cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła choroba nerek) oraz zaawansowana rozsiana miażdżyca, która występowała praktycznie w całym łożysku naczyniowym między innymi w tętnicach szyjnych, kończynach dolnych, a także w skrajnie ciężkiej postaci w łożysku wieńcowym - doprowadzającym krew do serca. W sumie był u nas czterokrotnie hospitalizowany. I każdy pobyt w szpitalu wiązał się z poważnymi interwencjami w zakresie naczyń wieńcowych. Podczas pierwszego zabiegu musieliśmy poradzić sobie ze złożonymi zmianami zwapnionymi i dlatego wykorzystaliśmy nowoczesne metody modyfikacji blaszki miażdżycowej, czyli litotrypsję wewnątrznaczyniową. Drugi zabieg obejmował procedurę udrażniania przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych – CTO, czyli otworzyliśmy zamkniętą od dawna tętnicę. Dwa kolejne dotyczyły radzenia sobie z nasilonymi zwapnieniami. Szczególnie ciekawy i niestandardowy był ostatni zabieg, który wykonaliśmy kilka miesięcy temu. Przeprowadziliśmy pacjentowi procedurę orbitalnej aterektomii wieńcowej. Polega ona na usuwaniu diamentowym wiertłem zmian miażdżycowych. Ale w tym przypadku musieliśmy dodatkowo wykonać procedurę ablacji stentu aby móc zmodyfikować głęboko osadzony w ścianie naczynia wapienny guzek. Aby to wykonać musieliśmy rozwiercić stary stent, co udało się osiągnąć dzięki rotacyjnej i orbitalnej pracy wiertła. Po zabiegu stent, a zatem metalowe rusztowanie, zostało praktycznie całkowicie spiłowane i przez to usunięte z tętnicy. Pozwoliło to nam dostać się do znajdujących się pod nim dużych uwapnionych zmian, które również spiłowaliśmy. Teoretycznie już samo wprowadzenie stentu w przeszłości jest przeciwwskazaniem do wykonania takiej procedury. Jednak była to jedyna szansa aby pomóc pacjentowi. Inne metody w tym przypadku okazały się nieskuteczne. Cieszę się, że nasza praca zyskała uznanie tak prestiżowego panelu ekspertów. Co więcej jest to kolejna nagroda dla naszego ośrodka za tego typu innowacyjne zabiegi – potwierdza to wysoki poziom naszej Pracowni i Oddziału. Ponadto utwierdza nas to w przekonaniu, iż droga rozwoju Legnickiej Kardiologii obrana przez Zespół Oddziału Kardiologicznego jest jak najbardziej słuszna.

Dr Piotr Rola ze statuetką

Dr n. med. Piotr Rola
Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Lekarz, specjalista kardiolog, Kierownik Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy specjalizujący się wleczeniu interwencyjnym choroby niedokrwiennej serca - certyfikowany operator AISN, członek PTK, EAPCI. Praktycznie od początku kariery zawodowej związany z Oddziałem Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Wojewódzkiego w Legnicy.
Uczestnik i prelegent wielu krajowych i zagranicznych konferencji naukowych, kilkukrotnie nagradzany za wystąpienia, współbadacz w kilku międzynarodowych i krajowych projektach naukowych. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2015 roku na Wydziale Lekarskim II Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie rozprawy „Wpływ niskoenergetycznego promieniowania laserowego na funkcję agregacyjną płytek krwi w warunkach in vitro”. Autor i współautor ponad 45 publikacji w międzynarodowych, recenzowanych, czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej o łącznym Impact Factor przekraczającym 130 pkt (stan na 11.2023).
W pracy zawodowej i naukowej skupia się na tematyce związanej z zabiegami angioplastyki wieńcowej, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów wysokiego ryzyka, chorych z ostrymi zespołami wieńcowym, a także współwystępującymi nasilonymi zwapnieniami i technikami zabiegowego leczenia tego typu zmian. Zaangażowany w badania nad wykorzystaniem nowoczesnych technik w kardiologii interwencyjnej - między innymi niskoenergetycznego promieniowania laserowego; wewnątrznaczyniowej litotrypsji, orbitalnej aterektomii wieńcowej czy bioresorbowalnych rusztowań wieńcowych.
Od roku 2022 związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy jako adiunkt naukowo-dydaktyczny. Promotor pomocniczy w trzech przewodach doktorskich.

Autor: Krzysztof Maciejak