Sprzęt do ratowania maluszków

Neonatologia ma nowy sprzęt za ponad milion złotych ze szpitalnego budżetu - osiem inkubatorów, trzy respiratory i dziesięć kardiomonitorów. Aktualnie oddział ma 25 inkubatorów, 12 respiratorów i ponad dwadzieścia kardiomonitorów. To jeden z najnowocześniej wyposażonych oddziałów tego typu na Dolnym Śląsku i kraju, który ma trzeci stopień referencyjności, zatem najwyższy stopień przyznany przez ministerstwo zdrowia. Kardiomonitory mają wiele funkcji -  nie tylko monitorują czynności serca, ale też wskazują zawartość tlenu we krwi, mierzą jej ciśnienie oraz poziom dwutlenku węgla. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja jest bardzo ważna w procesie leczenia. Natomiast respiratory wspomagają oddychanie, gdy mali pacjenci mają z tym problem. Urządzenia są przystosowane zarówno do intubacji, czyli wprowadzenia rurki do tchawicy, jak i wentylacji nieinwazyjnej, czyli poprzez rurkę w nosie. Można też podawać dziecku leki bez odłączania respiratora.
- Teraz zabiegamy o zakup 60 strzykawek automatycznych, bo przy każdym stanowisku intensywnej terapii musi być co najmniej sześć takich urządzeń - mówi Wojciech Kowalik, ordynator oddziału neonatologicznego. - Nasze wyposażenie uzupełnia też sztuczna nerka - dar wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Już w 2010 roku szpital kupił dla oddziału sztuczne płucoserce znane jako ECMO. Oprócz tego oddział ma urządzenia do podawania tlenku azotu oraz tzw. oscylator. Towarzyszy im specjalistyczna  karetka do transportu noworodków, oznaczona symbolem „N”.
- W efekcie cała nasza intensywna terapia ma odnowiony sprzęt ¨- mówi Wojciech Kowalik. - Co więcej, nowa aparatura ma o wiele większe możliwości od tej używanej obecnie.

ZB