Wielki sukces. Będzie akredytacja

szpitalOpinia wizytatorów kwalifikuje legnicką lecznicę do przyznania ministerialnej akredytacji świadczącej o wysokim poziomie usług. To wielki sukces, tym bardziej że większość szpitali otrzymuje negatywną ocenę po pierwszej wizycie niezależnej komisji.
Radości z wysokiej oceny nie ukrywa Krystyna Barcik, dyrektor legnickiego szpitala.

- Jest to dla nas powód do dumy z wielu powodów. Udowodniliśmy, że stać nas na to i nie boimy się oceny niezależnych ekspertów. Udowodniliśmy również, że świadczymy usługi na wysokim poziomie, że pacjent jest dla nas naprawdę najważniejszy i nie są to jedynie puste hasła. Jest pewne, że nie osiądziemy na laurach. Musimy wyeliminować niedociągnięcia, które nam wytknięto i stale poprawiać jakość świadczonych usług, w ramach przyznanego budżetu. Mam zresztą nadzieję, że dzięki akredytacji będziemy uzyskiwali wyższe kontrakty.
W Polsce akredytacją zajmuje się Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, która jest jednostką Ministerstwa Zdrowia.  Eksperci badają realizację 221 standardów dotyczących między innymi przestrzegania praw pacjenta, kontroli zakażeń szpitalnych, procedur operacyjnych czy nawet utrzymania higieny pomieszczeń.
Wizytatorzy, którzy sprawdzali nasz szpital od 8 do 10 stycznia tego roku, zbadali między innymi prawidłowość prowadzonej dokumentacji medycznej. Wizytowali większość oddziałów. Byli także w kuchni, laboratorium, szpitalnej aptece. Teraz, po otrzymaniu protokołu z wizyty akredytacyjnej, pozostaje formalność - rekomendacja naszego szpitala ministrowi zdrowia, który to wręczy oczekiwany certyfikat. Akredytacja przyznawana jest na trzy lata.
Przyznanie certyfikatu poza korzyściami dla lecznicy takimi jak możliwość ubiegania się o wyższy kontrakt czy zniżkę składki ubezpieczenia OC to przede wszystkim pozytywna informacja dla pacjentów. Cały system standardów ma za zadanie osiągnięcie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa leczonych u nas osób poprzez stosowanie odpowiednich procedur, eliminację zdarzeń niepożądanych, zmniejszenie ryzyka zakażeń szpitalnych i wiele innych działań pozornie z samym procesem leczenia niezwiązanych.
Na Dolnym Śląsku 9 jednostek ochrony zdrowia posiada akredytację. Już wkrótce dołączy do nich dziesiąty – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. W tym rankingu będzie to jedyny tak duży wielospecjalistyczny podmiot leczniczy.