Dieta do żywienia przez zgłębnik lub przetokę

DIETA DO ŻYWIENIA PRZEZ ZGŁĘBNIK LUB PRZETOKĘ

Zastosowanie i cel diety

Dieta do żywieni przez zgłębnik stosowana jest:

• u chorych nieprzytomnych,

• u chorych z zaburzeniami połykania na tle neurologicznym,

• w niektórych chorobach jamy ustnej,

• w urazach części twarzowej czaszki,

• po oparzeniach jamy ustnej, przełyku i żołądka,

• w nowotworach przełyku, wpustu żołądka,

• w niedrożności górnej części przewodu pokarmowego,

• w innych chorobach zgodnie z zaleceniem lekarza.

Dieta ta ma na celu dostarczenie choremu odpowiedniej ilości energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Posiłki podaje się o temperaturze podobnej do temperatury ciała lub nieco niższej tj:

30 – 37 ° C.

Charakterystyka diety

Dieta do żywienia przez zgłębnik lub przetokę musi mieć taką konsystencję, aby nie doszło do wystąpienia trudności w jej podawaniu ( swobodnie przechodzić przez zgłębnik). Dieta ta ma zapewnić pacjentowi odpowiednią podaż energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie może dawać uczucia pełności , rozpierania w nadbrzuszu, bólu i wzdęcia brzucha, wywoływać nudności, wymiotów, biegunki lub zaparć – powinna być dobrze tolerowana. Wykorzystuje się tutaj dietę płynną wzmocnioną . W celu dostarczenia choremu odpowiedniej ilości energii, białka, witamin i pozostałych składników odżywczych wskazane jest wzbogacanie diety gotowymi preparatami przemysłowymi (Np . Preparatem białkowym – Protifar).

W żywieniu osób wymagających karmienia przez zgłębnik lub przetokę coraz częściej znajdują zastosowanie gotowe diety przemysłowe, zwane preparatami do żywienia enteralnego. Występują one w postaci płynnej albo sproszkowanej  i wówczas są łączone z odpowiednią ilością wody lub mleka.

Zaletą preparatów przemysłowych w porównaniu z dietami miksowanymi z produktów naturalnych jest to, że:

• mają standardowy skład, ściśle określoną ilość składników pokarmowych i znaną wartość energetyczną,

• są łatwe w przygotowaniu,

• maja płynną konsystencję i nie zatykają cewników,

• znana jest ich wartość osmolarna,

• są sterylne,

• znajdują się w opakowaniu o odpowiedniej ilości,

• są zróżnicowane pod względem smakowym, co ma istotne znaczenie w żywieniu doustnym.

Diety przemysłowe są:

• bezlaktozowe,

• normokaloryczne – 1kcal / ml,

• normo białkowe lub wysokobiałkowe,

• ubogoresztkowe i bogatoresztkowe,

• pełnowartościowe – zawierające wszystkie składniki odżywcze .

Żywienie dojelitowe to najbardziej optymalny i fizjologiczny sposób poprawy stanu odżywiania pacjenta. Tak prowadzone żywienie ma pozytywny wpływ na integralność błony śluzowej, ukrwienie i motorykę przewodu pokarmowego, stymuluje produkcję enzymów trawiennych. Stymuluje i podtrzymuje procesy immunologiczne w błonie śluzowej.

Opracowała : Zdzisława Wiśniewska

na podstawie:

Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” H.Ciborowska. A. Rudnicka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2007,

Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach” pod redakcja naukową Prof. dr Hab. N. Med. Mirosława Jarosza . Wydawca: Instytut Żywności i Żywienia 2011r.