Dieta płynna wzmocniona

DIETA PŁYNNA WZMOCNIONA

Zastosowanie i cel diety

Dieta płynna wzmocniona stosowana jest :

• w chorobach jamy ustnej i przełyku,

• u chorych nieprzytomnych,

• w innych stanach chorobowych według wskazań lekarza.

• Celem diety jest dostarczenie pacjentowi odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych oraz ochronę jamy ustnej i przewodu pokarmowego przed drażnieniem mechanicznym, chemicznym i termicznym pokarmów.

Charakterystyka diety

Główną cechą diety jest konsystencja. Pożywienie musi być łatwo strawne, ubogie w błonnik pokarmowy, bez ostrych przypraw i używek, nie powodujące wzdęć, zaparć lub biegunek. Posiłki spożywane są w sposób naturalny, gdy żywienie doustne jest niemożliwe, pożywienie podawane jest przez sondę.

Aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych posiłki powinny mieć odpowiednią wartość energetyczną i odżywczą.

Wartość energetyczna diety powinna być ustalana indywidualnie dla każdego chorego w zależności od:

• płci,

• masy ciała,

• wieku,

• rodzaju schorzenia.

Waha się w granicach 1600 – 2400 kcal nieraz więcej.

Jeden mililitr pożywienia powinien zawierać około 1 kcal. Większe stężenia pokarmu mogą powodować biegunkę lub uniemożliwić podawanie przez sondę.

Liczba posiłków ( podawanych przez zgłębnik założony przez nos do żołądka ) zależy od zapotrzebowania energetycznego i objętości pożywienia. Objętość 1 posiłku nie powinna przekraczać 500 ml. Godziny podawania i ich objętość ustala lekarz. Temperatura posiłków wynosi około 37° C.

Uwagi technologiczne

Pokarmy są gotowane i miksowane, mają konsystencję płynną.

Produkty służące do sporządzania posiłków:

• powinny być świeże,

• pieczywo namoczone i zmiksowane,

• kasze podane w formie kleików,

• sery zmiksowane z mlekiem lub śmietanką,

• jaja zagotowane zmiksowane z mlekiem lub zupą,

• mięso, warzywa, ziemniaki miksowane w zupie,

• warzywa i owoce podane w formie soków lub przecierów,

• zaleca się wzbogacać potrawy mlekiem w proszku lub preparatami przemysłowymi.

Produkty zalecane w diecie płynnej wzmocnionej

Do przygotowania diety mają zastosowanie kasze w formie kleików, mąka, biszkopty, suchary, bułka pszenna, mleko. Ser biały homogenizowany, jaja gotowane, żółtka jaja, chude mięso ( cielęcina, wołowina, schab, kurczak i indyk bez skóry), chude ryby ( dorsz, leszcz, sola, płastuga, szczupak, sandacz, morszczuk, mintaj w ograniczonej ilości makrela i łosoś), chuda szynka, polędwica, masło,śmietanka słodka,olej rzepakowy bezerukowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, ziemniaki, warzywa i owoce gotowane, przetarte lub zmiksowane, soki owocowo warzywne, przeciery z pomidorów, przeciery z owoców, cukier , miód, kompoty przetarte, płynne kisiele, łagodne przyprawy ( sok z cytryny, cukier, sól jarzynka, koperek, wanilia, cynamon.)

Wszystkie posiłki należy zmiksować i rozcieńczyć w celu nadania im płynnej konsystencji.

Produkty przeciwwskazane w diecie płynnej:

świeże pieczywo, żytnie, razowe, z różnymi dodatkami, makarony, grube kasze nieprzetarte, przekwaszone mleko, sery żółte, sery topione, jaja na surowo, tłuste gatunki wędlin i mięs

( baranina, wieprzowina, kaczki, gęsi ), tłuste ryby ( np. węgorz, sum ), kwaśna śmietana, smalec, słonina, warzywa kapustne, suche nasiona roślin strączkowych, cebula, por, papryka i ogórki,

rzepa, brukiew, wszystkie warzywa surowe. Owoce: sliwki, gruszki, czereśnie, agrest, owoce surowe, suszone, orzechy, kakao, chałwa, czekolada. Ostre przyprawy i alkohol .

Przykładowy jadłospis dla diety płynnej z produktów naturalnych:

Posiłek I - mleczny

mleko 2 % tłuszczu -300 g,

ryż - 40 g,

cukier - 20 g,

olej słonecznikowy - 10 g,

mleko w proszku - 15 g,

Posiłek II - mięsny

filet z kurczaka - 80 g,

marchew - 40 g,

pietruszka korzeń - 15 g,

seler - 15 g,

ziemniaki - 50 g,

śmietana 18 % - 20 g,

cukier - 10 g,

Posiłek III- mleczny z jajkiem i ze świeżo przepuszczonym przez sokowirówkę sokiem owocowym

mleko 2 % - 300 g,

kasza kukurydziana - 40 g,

żółtko jaja - 15 g,

cukier - 10 g,

jabłko lub pomarańcz - 250 g,

masło - 10 g,

mleko w proszku - 15 g,

Posiłek IV mięsny z sokiem pomidorowym

mięso wołowe (np. ligawa )- 80 g ,

marchew - 40 g,

pietruszka korzeń - 15 g,

seler - 15g,

ziemniaki - 25 g,

pomidor - 250 g (do wyciśnięcia przez sokowirówkę świeżego soku),

kasza jęczmienna - 40 g,

oliwa z oliwek - 5 g,

masło - 5 g,

cukier - 5 g,

Posiłek V mleczny

mleko 2 % - 300 g,

kasza manna - 40 g,

olej rzepakowy - 10 g,

mleko w proszku - 10 g,

cukier - 15 g,

Opracowanie : Zdzisława Wiśniewska

na podstawie:

„ Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach” Redaktor naukowy M. Jarosz.

Wydawca: Instytut Żywności i Żywienia 2011r

Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka” H. Ciborowska , A. Rudnicka. Wydawnictwo lekarskie PZWL 2007r.