Projekt zrealizowany "Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego w celu podniesienia jakości usług medycznych świadczonych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy".

Projekt: "Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego w celu podniesienia jakości usług medycznych świadczonych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy", Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013, Priorytet 8 "Modernizacja Infrastruktury Ochrony Zdrowia na Dolnym Śląsku, Działanie 8.1 "Poprawa Jakości Opieki Medycznej".

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny od 2009 roku realizował program zakupu sprzętu medycznego za unijne pieniądze. Jego wartość to 11 440 006 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej 8 929 559 zł. W ciągu niecałych dwóch lat szpital odnowił ponad jedną trzecią aparatury medycznej i urządzeń. Takiego zastrzyku finansowego dotychczas nie było.
To właśnie ta część szpitalnego majątku jest kluczowa w procesie leczenia. Najwięcej nowoczesnych urządzeń trafiło do: Centralnej Sterylizatorni, Bloku Operacyjnego i Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. To kluczowe jednostki dla powodzenia leczenia wielu szpitalnych oddziałów.
Na Blok Operacyjny trafiły m.in. dwa stoły operacyjne, na których od stycznia do końca czerwca 2011 roku wykonano 1220 operacji, mikroskop okulistyczny był wykorzystany przy 370 skomplikowanych zabiegach, laserem urologicznym przeprowadzono 45 zabiegów, wykonano też 56 artroskopii kolana przy użyciu nowoczesnego sprzętu, u 85 pacjentów przeprowadzono zabiegi laparoskopii, czyli usunięcia kamieni żółciowych metodą bezinwazyjną. Lampy operacyjne użyto aż 3614 razy.
- Dzięki temu wyposażeniu skraca się czas hospitalizacji, zwiększamy też asortyment zabiegów operacyjnych – mówi Elżbieta Kamińska – Ślufcik, szefowa Bloku Operacyjnego. - W konsekwencji oferujemy wyższy standard leczenia, np. po wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń pacjenci mają mniejsze blizny pooperacyjne, które dodatkowo szybciej się goją.
Centralna Sterylizatornia otrzymała nowoczesne urządzenia, dzięki którym szybciej można przygotować pakiety z bielizną operacyjną, narzędziami i opatrunkami dla całego szpitala.
- Bez tego sprzętu nie moglibyśmy pracować, poprzednie urządzenia były już wyeksploatowane i działały chyba tylko siłą rozpędu – mówi Beata Maćkowiak, ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. W ten sposób lekarka podsumowała korzyści dla szpitala z zakupu sprzętu medycznego w ramach unijnego programu. Takie opinie można też usłyszeć na innych oddziałach.
- Laser do kruszenia kamieni, który otrzymaliśmy w ramach programu to przełom w leczeniu – mówi Wojciech Franków, ordynator oddziału urologicznego. - Ten nowoczesny sprzęt daje stuprocentową gwarancję rozbicia kamieni, a więc i skutecznego leczenia. Poprzednie urządzenia nie gwarantowały takich rezultatów.

Całkowita wartość projektu: 11 440 006, 20 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 8 929 559, 29 zł