Otwarcie punktu szczepień Legnica. Premier z prezydentem i dyrektorem szpitala
Otwarcie Punktu Szczepień LEGNICA. Premier Morawiecki z Anną Płotnicką -Mieloch,
prezydentem Tadeuszem Krzkowskim oraz ministrem Michałem Dworczykiem (fot. lca.pl/WO)

Punkt Szczepień Powszechnych LEGNICA w hali przy ulicy Lotniczej rozpoczął działalność. Premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w jego uruchomieniu podziękował prezydentowi Legnicy za organizację przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że operatorem medycznym punktu jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Jak przypomniał minister Dworczyk punkt LEGNICA jest jednym 16 Punktów Szczepień Powszechnych, które dzisiaj są uruchamiane w całej Polsce. Łącznie będzie ich ponad 600 i dołączą do 6700 punktów szczepień populacyjnych.

- Razem ze szpitalem, Panią Dyrektor i całym personelem, który wykazuje naprawdę wspaniałe zaangażowanie i pełen profesjonalizm, o czym świadczą dotychczasowe działania szpitala, chciałbym Państwa zapewnić, że pacjenci mogą się tu czuć bezpiecznie i będą obsłużeni w sposób należyty - powiedział podczas otwarcia Punktu Szczepień Powszechnych LEGNICA przy premierze Morawieckim Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
- Nasz szpital włączył się w walkę z covidem od samego początku - mówiła Anna Płotnicka -Mieloch, dyrektor naszej placówki. - Pierwsze szczepienia rozpoczęliśmy 27 grudnia ubiegłego roku. Do tej pory wykonaliśmy ich ok. 12 tysięcy. Jako pierwszą zaszczepiliśmy grupę 0, czyli naszych pracowników. I to oni są najlepszym przykładem, że szczepionki działają, tylko tak można walczyć z Covid-19, to najlepsza droga do powrotu do normalności. Tempo szczepień w punkcie Legnica będzie zależało od dostępności szczepionek, możemy ich wykonywać do tysiąca dziennie. Do tego dochodzi nasz, szpitalny punkt szczepień, który może przyjąć około pół tysiąca pacjentów.

Zdaniem Ryszarda Kępy, który nadzoruje punkt LEGNICA oraz jest lekarzem kierującym oddziałem chorób wewnętrznych i zakaźnych w naszym szpitalu, istotne jest to, że personel punktu z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy ma już wielomiesięczne doświadczenie w procedurze szczepień na Covid-19. Ważne jest, że kwalifikacje przeprowadzają tu tylko lekarze, a szczepienia wykonują wykwalifikowane i doświadczone pielęgniarki.

Tylko w pierwszym dniu działalności szczepionkę firmy Moderna przyjmie około 220 osób. W kolejnych dniach liczba ta będzie dochodzić do tysiąca. Jak twierdzi dyrektor Anna Płotnicka - Mieloch punkt ma zostać również wyposażony w szczepionki Pfeizer'a.

Dodajmy, że legnicki punkt szczepień przeciwko COVID-19 znalazł się na liście pierwszych szesnastu, które uruchomione zostaną w ramach pilotażowego programu rządowego. W centrum obiektu, w osobnych kabinach, przygotowano obecnie 6 stanowisk do szczepień. Ponadto na punkt składają się: dwa stanowiska lekarskie do badań kwalifikacyjnych, cztery stanowiska wprowadzania danych do centralnego systemu ewidencjonującego szczepienia oraz, wyposażone w krzesła strefy dla pacjentów oczekujących na wakcynę i odpoczynku. Przygotowano również punkt doraźnej pomocy medycznej.

Rejestracja na szczepienia odbywa się jak dotąd, czyli przez centralne infolinie oraz lokalny system rejestracji w naszym szpitalu.

Rejestracja prowadzona jest według następującego harmonogramu:
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972,
- 24 kwietnia – rocznik 1973.

Osoby z roczników, którym nie udało się zarejestrować w konkretnym dla nich dniu, mogą to zrobić w każdym następnym.

Rejestracja odbywa się przez czynną całą dobę bezpłatną infolinię -tel. 989 (można wybrać termin oraz miejsce szczepienia). Można również zarejestrować się przez e-Rejestrację, jednak w tym przypadku wymagany jest Profil Zaufany.
Czynny jest również telefon rejestracji naszego szpitala:
76 72 11 111.
Co istotne samorząd uruchamia specjalną linię autobusową MPK - C19 (od nazwy Covid19) z osiedla Piekary na ulicę Lotniczą.

Galeria zdjęć z otwarcia LCA.PL / fot. WO:
Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Premier Morawiecki podczas otwarcia punktu LEGNICA (fot. TV POLSAT).

Premier, otwarcie punktu Legnica
Premier Morawiecki rozmawia z Anną Filipienko, pielęgniarką oddziałową w szpitalu tymczasowym WSS w Legnicy.

W pierwszy dzień zaszczepiono blisko 200 osób.

Pielęgniarki z naszego szpitala.