Rozpoczęliśmy akcję badania prostaty mieszkańców powiatu legnickiego – mężczyzn powyżej 45 roku życia. Badania zleciło starostwo powiatowe w Legnicy, potrwają one do 15 listopada. W tym czasie planujemy przebadać ponad pięciuset panów. Chętni mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 do pokoju nr. 109 na pierwszym piętrze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Iwaszkiewicza 5. Tam zostanie założona karta pacjenta oraz wydane będzie skierowanie do laboratorium mieszczącym się w szpitalu. Po otrzymaniu wyniku badania pielęgniarka wyznaczy pacjentowi termin wizyty u lekarza.
Specjaliści przekonują, że im wcześniej przerost prostaty zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Badanie polega na pobraniu z żyły krwi w laboratorium legnickiego szpitala. Na tej podstawie ustalony będzie wskaźnik PSA. Służy on do określenia, czy dana osoba jest zagrożona przerostem gruczołu krokowego.
Dodatkowo każdy pacjent będzie miał kartę badań profilaktycznych. Wyniki będę znane już na drugi dzień po pobraniu krwi. W zależności od rezultatu badania, mężczyźni będą kierowani do urologa, który poinformuje pacjentów o objawach i profilaktyce raka gruczołu krokowego.
Przypomnijmy, że taką samą akcję prowadziliśmy na zlecenie legnickiego starostwa powiatowego w 2009 roku. Wtedy przebadano 652 osoby, z których kilkanaście skierowanych zostało do dalszego leczenia.
ZB