Drukuj
Odsłony: 2102

To historyczna chwila dla legnickiej lecznicy. Szpital właśnie podpisał umowę na budowę heliportu oraz przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oddział zyska też nowoczesne wyposażenie. Inwestycja pochłonie ponad 10,5 mln zł, z których ponad 8,3 mln to dotacja z Unii Europejskiej. Prace zakończą się w 2011 roku. Projekt jest częścią wielkiej modernizacji SOR – ów na Dolnym Śląsku. Cel to zmniejszenie liczby tzw. zgonów do uniknięcia. Tak w ratownictwie medycznym definiowane są przypadki śmierci, których można by uniknąć przy odpowiednim wyposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, sprawnym i szybkim transporcie pacjentów.
Heliport będzie miał powierzchnię ponad 1370 mkw. Najważniejszą jego częścią będzie betonowa płaszczyzna o średnicy ponad 38 metrów, na której będą lądowały helikoptery. Z kolei powierzchnia nowego SOR – u to prawie 1180 mkw. Znajdą się tam m.in. dwie duże sale: operacyjna (ponad 65 mkw.) i krótkiego, intensywnego nadzoru medycznego (ponad 67 mkw.) Dzisiaj SOR nie ma takiej sali. Są tylko wyodrębnione dwa stanowiska do intensywnego nadzoru medycznego. Za ponad 3,5 mln zł kupiony będzie nowoczesny sprzęt, np. ponad 20 pomp infuzyjnych, cztery stoły operacyjne, aparat do gazometrii krwi oraz wyposażenie.
Planuje się, że w przebudowanym oddziale będzie pracowało sześciu lekarzy, 34 pielęgniarki, 8 ratowników. Szacuje się, ze rocznie SOR przyjmie ponad 25 tys. pacjentów.
Na czas inwestycji szpitalny oddział ratunkowy będzie pracował jak do tej pory w innych zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach. Pacjenci nie powinni odczuć uciążliwych skutków remontów i modernizacji.
ZB