Znany miłośnik sportu, zapalony kolarz z ponad 50 letnim stażem i gospodarz gminy Krotoszyce Franciszek Chyła gorąco namawia panów, mężczyzn powyżej 45 roku życia z terenu swojej gminy i powiatu legnickiego do udziału w badaniach profilaktycznych prostaty. - Zgłoszę się jako pierwszy i namawiam innych do skorzystania z badań, żeby potem nie było za późno – przekonuje Franciszek Chyła – jak to się mówi: Polak mądry po szkodzie. Lepiej zapobiegać. Nie wolno myśleć, że jeżeli do tej pory było dobrze z naszym zdrowiem, to stale tak będzie – dodaje wójt.
Prowadzimy badania prostaty mieszkańców powiatu legnickiego – mężczyzn powyżej 45 roku życia. Badania zleciło starostwo powiatowe w Legnicy, potrwają one do 15 listopada. W tym czasie planujemy przebadać ponad pięciuset panów. Chętni mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 do pokoju nr. 109 na pierwszym piętrze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Iwaszkiewicza 5. Tam zostanie założona karta pacjenta oraz wydane będzie skierowanie do laboratorium mieszczącym się w szpitalu. Po otrzymaniu wyniku badania pielęgniarka wyznaczy pacjentowi termin wizyty u lekarza.
Specjaliści przekonują, że im wcześniej przerost prostaty zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Badanie polega na pobraniu z żyły krwi w laboratorium legnickiego szpitala. Na tej podstawie ustalony będzie wskaźnik PSA. Służy on do określenia, czy dana osoba jest zagrożona przerostem gruczołu krokowego.
Dodatkowo każdy pacjent będzie miał kartę badań profilaktycznych. Wyniki będę znane już na drugi dzień po pobraniu krwi. W zależności od rezultatu badania, mężczyźni będą kierowani do urologa, który poinformuje pacjentów o objawach i profilaktyce raka gruczołu krokowego.
Przypomnijmy, że taką samą akcję prowadziliśmy na zlecenie legnickiego starostwa powiatowego w 2009 roku. Nie bez trudu, bo panów trzeba było gorąco namawiać i aktywnie szukać, także na wiejskich festynach. Wtedy przebadano 652 osoby, z których kilkanaście skierowanych zostało do dalszego leczenia.
MAM, ZB