Tainan Folk Dance  CompanyZagrali, zaśpiewali, zatańczyli, później rysowali chińskie znaki na zagipsowanych nogach najmłodszych pacjentów – zespół z Tajwanu  odwiedził legnicki szpital.

Ponad 30 osobowa grupa młodych Tajwańczyków przyjechała do Legnicy w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Organizatorem festiwalu jest od lat Jerzy Starzyński i jego łemkowski zespół pieśni i tańca Kyczera. Ideą festiwalu jest przełamanie barier między narodami poprzez taniec i śpiew, różnobarwne stroje, poznanie innych kultur i integracja.
Młodzi artyści najpierw dali krótki pokaz swoich umiejętności muzycznych i tanecznych przed wejściem do szpitala, potem poszli odwiedzić najmłodszych pacjentów oddziałów chirurgii dziecięcej i pediatrii.
Tajwańczycy dali się tu poznać jako ludzie przyjaźni i ciepli, chętni do rozmowy nie tylko po angielsku, także w języku chińskim. Jeden z artystów uczył pacjentów liczenia do dziecięciu po chińsku. Dzięki krótkiej lekcji kilkuletni chłopiec ze złamaną nóżką, po chińsku podziękował za egzotyczny rysunek na gipsie. Dziewczynki z zespołu napisały na nim „Wiktor” - chińskimi znakami. Mała Oliwia, pacjentka naszego szpitala również zabierze chińskie znaki do domu, narysowane w jej kolorowance.
Dziękujemy pani Clair Wang, kierowniczce zespołu z Tajwanu, że w ramach festiwalu odwiedzili legnicki szpital. Dziękujemy również organizatorom imprezy.
Tajwańczyków i inne zespoły, gości festiwalu, będzie można obejrzeć i posłuchać w trakcie jutrzejszego korowodu w centrum Legnicy oraz w trakcie koncertu na dziedzińcu Akademii Rycerskiej. Początek o godz. 16.00.

MAM