Już ponad 130 mężczyzn w wieku powyżej 45 lat, mieszkańców powiatu legnickiego, zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania raka prostaty. Akcję finansuje powiat legnicki, który przeznaczył pieniądze na przebadanie ok. pięciuset panów. - To bardzo dobra inicjatywa – mówi Robert Chruściel, wójt gminy Ruja. - Zachęcam wszystkich panów powyżej 45 roku życia w naszej gminie, aby się przebadali. Lepiej zapobiegać chorobie, niż ją leczyć.
Owocny okazał się wyjazd pielęgniarek naszego szpitala do Chojnowa, gdzie w piątek 23 lipca br. zgłosiło się 35 mężczyzn. Wszystkim pobrano krew do badań. Jak nam powiedziała Wanda Hurej, pielęgniarka koordynująca akcję, dotychczas spośród 130 przebadanych 25 zostało skierowanych do dalszych lekarskich konsultacji lub leczenia. Tak dzieje się w przypadku, gdy wyniki odbiegają od normy. To nie była ostatnia wizyta naszych pielęgniarek w Chojnowie, za kilka tygodni pojawią się tam ponownie. Będą też w Rokitkach, Prochowicach, Tyńcu Legnickim oraz pozostałych gminach legnickiego powiatu.
- Obecnie na wsiach rozpoczynają się żniwa, więc musimy odczekać na koniec prac polowych. Dobrą okazją do badań będą lokalne dożynki – dodaje Wanda Hurej.
Chętni mogą też się zgłaszać do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, ul. Iwaszkiewicza 5, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 do pokoju nr. 109 na pierwszym piętrze. Tam zostanie założona karta pacjenta oraz wydane będzie skierowanie do laboratorium mieszczącym się w szpitalu. Po otrzymaniu wyniku badania pielęgniarka wyznaczy pacjentowi termin wizyty u lekarza. Badanie polega na pobraniu z żyły krwi w laboratorium legnickiego szpitala. Na tej podstawie ustalony będzie wskaźnik PSA. Służy on do określenia, czy dana osoba jest zagrożona przerostem gruczołu krokowego.
ZB