Trwa program profilaktyczny i badanie prostaty u mieszkańców powiatu legnickiego – mężczyzn powyżej 45 roku życia. Niestety, panowie mało licznie zgłaszają się, by wziąć udział w programie profilaktycznym. Koniecznością jest zatem aktywne poszukiwanie uczestników programu: wizyty w gminach, obecność na wiejskich festynach i imprezach. Badania zleciło starostwo powiatowe w Legnicy, akcja zakończy się 15 listopada. W tym czasie planujemy przebadać ponad pięciuset panów.
W  najbliższą środę nasza pielęgniarka i lekarz będą przyjmować wszystkich chętnych w  ośrodku zdrowia w Kunicach, od godziny 16.00. W piątek 15 bm., także o 16.00 odwiedzimy ośrodek zdrowia w Krotoszycach.
Chętni mogą się zgłaszać także do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Iwaszkiewicza 5 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 do pokoju nr. 109 na pierwszym piętrze. Tam zostanie założona karta pacjenta oraz wydane będzie skierowanie do laboratorium mieszczącego się w szpitalu. Po otrzymaniu wyniku badania pielęgniarka wyznaczy pacjentowi termin wizyty u lekarza.
Naszą akcję popiera liczne grono samorządowców. Są to: Jarosław Humenny, starosta powiatu legnickiego, Jan Serkies, burmistrz Chojnowa, Robert Chruściel, wójt gminy Ruja, Franciszek Chyła, wójt gminy Krotoszyce, Bogusław Kawałko, sołtys Wilczyc, Henryk Babuśka, sołtys Nowej Wsi Legnickiej.
Specjaliści przekonują, że im wcześniej przerost prostaty zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Badanie polega na pobraniu z żyły krwi w laboratorium legnickiego szpitala. Na tej podstawie ustalony będzie wskaźnik tzw. PSA. Służy on do określenia, czy dana osoba jest zagrożona przerostem gruczołu krokowego.
Dodatkowo każdy pacjent będzie miał kartę badań profilaktycznych. Wyniki będę znane już na drugi dzień po pobraniu krwi. W zależności od rezultatu badania, mężczyźni będą kierowani do urologa, który poinformuje pacjentów o objawach i profilaktyce raka gruczołu krokowego. Ci, którzy będę mieli wynik negatywny, zostaną skierowani do właściwej placówki diagnostycznej, które przejmie ich leczenie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli pacjenci nie będą ponosili żadnych kosztów.

Przypomnijmy, że taką samą akcję prowadziliśmy na zlecenie legnickiego starostwa powiatowego w 2009 roku. Wtedy przebadano 652 osoby, z których kilkanaście skierowanych zostało do dalszego leczenia.
ZB