Jeszcze tylko do 15 listopada br. trwają bezpłatne badania prostaty u mieszkańców powiatu legnickiego – mężczyzn powyżej 45 roku życia. Badania zleciło starostwo powiatowe w Legnicy. Apelujemy do panów z terenu powiatu legnickiego o skorzystanie z tej szansy.

Chętni mogą się zgłaszać do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Iwaszkiewicza 5 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 do pokoju nr. 109 na pierwszym piętrze. Tam zostanie założona karta pacjenta oraz wydane będzie skierowanie do laboratorium mieszczącego się w szpitalu. Po otrzymaniu wyniku badania pielęgniarka wyznaczy pacjentowi termin wizyty u lekarza.
Naszą akcję popiera liczne grono samorządowców, którzy nawołują do skorzystania z badań. Są to: Jarosław Humenny, starosta powiatu legnickiego, Jan Serkies, burmistrz Chojnowa, Robert Chruściel, wójt gminy Ruja, Franciszek Chyła, wójt gminy Krotoszyce, Bogusław Kawałko, sołtys Wilczyc, Henryk Babuśka, sołtys Nowej Wsi Legnickiej.
Specjaliści przekonują, że im wcześniej przerost prostaty zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Badanie polega na pobraniu z żyły krwi w laboratorium legnickiego szpitala. Na tej podstawie ustalony będzie wskaźnik PSA. Służy on do określenia, czy dana osoba jest zagrożona przerostem gruczołu krokowego.
Dodatkowo każdy pacjent będzie miał kartę badań profilaktycznych. Wyniki będę znane już na drugi dzień po pobraniu krwi. W zależności od rezultatu badania, mężczyźni będą kierowani do urologa, który poinformuje pacjentów o objawach i profilaktyce raka gruczołu krokowego.

ZB