Rafał PilchSzpital rozpoczyna nowatorski program badania 600 dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Chodzi o wczesne wykrycie takich chorób, jak: wnętrostwo i stulejka u chłopców, oraz zaparć, przepuklin: pachwowej i pępkowej a także raka skóry u obu płci. Badaniami objęte zostaną dzieci z terenu Legnicy i powiatu legnickiego. To pierwszy taki program w naszym regionie. Inicjatorem i autorem jest Rafał Pilch, specjalista chirurgii dziecięcej.
- Z praktyki oddziału chirurgii dziecięcej naszego szpitala wynika, że te choroby są powszechne u dzieci – mówi Rafał Pilch. - Niestety, z reguły mali pacjenci trafiają do nas już z zaawansowaną chorobą. To rezultat m.in. braku wiedzy u rodziców, jak pielęgnować dzieci i na co zwracać uwagę.
Tymczasem chorób nie wolno lekceważyć. Przepuklina pachwinona, gdy jest zaniedbana, może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Inny rodzaj przepukliny, objawiający się silnym bólem, jest trudny do zdiagnozowania w trakcie badań ambulatoryjnych, lub u lekarzy pierwszego kontaktu. Z kolei wnętrostwo, czyli niewstępowanie jąder do worka mosznowego może prowadzić do poważnych powikłań, np. utraty jednego jądra lub nawet dwóch. Stulejka to choroba kończąca się często poważnymi stanami zapalnymi. Rak skóry rzadko występuje u dzieci w tym wieku, jednak jego skutki mogą być tragiczne. Wcześnie wykryty daje szansę na wyleczenie, dlatego został włączony do programu badań.
Program rusza od przyszłego poniedziałku. Ponieważ liczba uczestników programu jest ograniczona – apel do rodziców: telefoniczna rejestracja będzie obowiązkowa. Konsultacje lekarskie będą odbywać się we wtorki i środy w godzinach od 10.00 do 12.00, do listopada 2011 roku, chyba że wcześniej wyczerpie się limit uczestników, czyli 600 dzieci w wieku od 3 do 9 lat z Legnicy i powiatu legnickiego. Z dziećmi mogą przyjść rodzice lub dziadkowie. Doktor Rafał Pilch prosi, aby opiekunowie mieli ze sobą PESEL małego pacjenta i numer telefonu kontaktowego do rodziców.
Obowiązkowa rejestracja uczestników programu pod numerem telefonu: 76 72 11 960 u pielęgniarki koordynującej.
Program finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przeznaczył na tę profilaktykę 30.000 złotych.
ZB, MAM