Drukuj
Odsłony: 1807

 


Pełną parą idzie przebudowa i modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pierwsza część ma być gotowa do końca czerwca. Aktualnie wylewany jest fundament windy na zewnątrz SOR – u, która będzie transportowała pacjentów z pobliskiego lądowiska dla helikopterów. Trwa też budowa szalunków na podjeździe. Aby go wyremontować zużytych będzie 60 ton stali i ok. 50 metrów sześciennych betonu. Wewnątrz pomieszczeń powstają nowe ścianki działowe oraz montowana jest nowoczesna wentylacja.
W czerwcu zatem pacjenci będą trafiali na SOR tradycyjną drogą, czyli od strony podjazdu dla karetek. Wówczas też zacznie się remont tych pomieszczeń, w których obecnie mieści się oddział. Całość ma być gotowa w listopadzie br.
Przypomnijmy, że w marcu 2010 roku szpital podpisał umowę na budowę heliportu oraz przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Otrzyma on też nowoczesne wyposażenie. Inwestycja pochłonie ponad 10,5 mln zł, z których 8,3 mln to dotacja z Unii Europejskiej.
Heliport będzie miał powierzchnię ponad 1370 mkw. Najważniejszą jego częścią będzie betonowa płaszczyzna o średnicy ponad 38 metrów, na której będą lądowały helikoptery. Z kolei powierzchnia nowego SOR – u to prawie 1180 mkw. Znajdą się tam m.in. dwie duże sale: operacyjna (ponad 65 mkw.) i krótkiego, intensywnego nadzoru medycznego (ponad 67 mkw.) Dzisiaj SOR nie ma takiej sali. Są tylko wyodrębnione dwa stanowiska do intensywnego nadzoru medycznego. Za ponad 3,5 mln zł kupiony będzie 165 sztuk nowoczesnego sprzętu, np. ponad 20 pomp infuzyjnych, cztery stoły operacyjne, aparat do gazometrii krwi.
Szpitalny oddział ratunkowy to newralgiczne miejsce legnickiej lecznicy. Rocznie trafia tu ponad 25 tysięcy osób.
ZB