Drukuj
Odsłony: 1689

 


Artromot, urządzenie do rehabilitacji sfinansowane przez Fundację Polska Miedź cieszy się ogromnym powodzeniem. Od listopada ćwiczyło na nim ponad 100 pacjentów. Szpital wykorzystuje nowoczesne urządzenie do rehabilitacji stawów kolanowych, skokowych, biodrowych.

Dla pacjentów cykl ćwiczeń przy pomocy tego urządzenia oznaczał szybszy powrót do zdrowia - mówi Maria Mazepa, kierowniczka działu rehabilitacji w szpitalu. - To wprost bezcenne urządzenie po operacjach artroskopii, wstawienia protez, skomplikowanych skręceniach, czy długotrwałym unieruchomieniu nogi w gipsie. 

Dodajmy, że w sumie genialnie proste urządzenie nazywane artromotem jest całkowicie polskiej produkcji. Składa się z szyny, w której spoczywa rehabilitowana kończyna oraz elektronicznego sterownika. Dzięki niemu pacjent może dozować częstotliwość i kąt zginania nogi. Jak podkreśla Maria Mazepa, urządzenie wspomaga pracę wykwalifikowanej fizjoterapeutki, która w tym czasie może zajmować się innym pacjentem.
Ortopedzi alarmują, że z roku na rok wzrasta liczba urazów tych stawów. To efekt rosnącej liczby wypadków komunikacyjnych, chorób cywilizacyjnych, w  tym udarów mózgu, w efekcie których dochodzi do powikłań w postaci niedowładu nóg. Dotyczy to pacjentów oddziałów: ortopedyczno – urazowego, rehabilitacji, pododdziału udarowego. Dlatego coraz większa ich liczba wymaga specjalistycznych ćwiczeń. Dają one dobre wyniki, jeżeli są prowadzone systematycznie i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.
ZB