Nabiera kształtów przyszłe lądowisko dla helikopterów. Dariusz Kurmański, operator koparki z lubińskiej firmy „Awbud” przez kilka dni pracowicie wybierał wierzchnią warstwę ziemi. Teraz  widać już okrąg przyszłego heliportu. Będzie on kosztował 900 tys. zł i jest częścią przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ta cała inwestycja kosztuje 10,5 mln zł, z których ponad 8,3 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Co prawda budowa lądowiska potrwa tylko ok. dwóch miesięcy, ale potem nastąpi żmudny proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń, między innymi z Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą więc mogły lądować w szpitalu dopiero w listopadzie br.
- Dotychczas helikoptery mogły lądować tylko do godziny 16.00 – mówi Jacek Mikołajków, ordynator SOR. Jak zaznaczył poseł Robert Kropiwnicki szpitalny wniosek o dofinansowanie z unijnych pieniędzy był bardzo dobrze przygotowany, dlatego to Legnica wzbogaci się o nowoczesny oddział ratunkowy.
Przypomnijmy, że heliport będzie miał powierzchnię ponad 1370 mkw. Najważniejszą jego częścią będzie betonowa płaszczyzna o średnicy ponad 38 metrów, na której będą lądowały helikoptery. Z kolei powierzchnia nowego SOR – u to prawie 1180 mkw. Znajdą się tam m.in. dwie duże sale: operacyjna (ponad 65 mkw.) i krótkiego, intensywnego nadzoru medycznego (ponad 67 mkw.) Dzisiaj SOR nie ma takiej sali. Są tylko wyodrębnione dwa stanowiska do intensywnego nadzoru medycznego. Za ponad 3,5 mln zł kupiony będzie 165 sztuk nowoczesnego sprzętu, np. ponad 20 pomp infuzyjnych, cztery stoły operacyjne, aparat do gazometrii krwi.
Szacuje się, że rocznie SOR przyjmie ponad 25 tys. pacjentów.

ZB