Szpitalna okulistyka wzbogaciła się o nowe urządzenie diagnostyczne - tonometr bezdotykowy. Sprzęt kosztował 23 tysiące złotych, z których 15 tysięcy podarował Lions Club Silesia w Legnicy, resztę dołożył szpital. - Tonometr zastąpi stare urządzenie, które było bardziej dokuczliwe dla pacjenta podczas badania, bo podczas badania wymagało dotknięcia gałki ocznej - mówi Beata Piotrowska-Hercuń, ordynator oddziału okulistycznego. - Nowy sprzęt nie ingeruje bezpośrednio w oko pacjenta.
Tonometr jest wykorzystywany niemal codziennie w badaniach przesiewowych oraz w diagnozowaniu leczonych pacjentów. Przy jego pomocy możne wykryć wczesna stadia jaskry, gdyż urządzenie mierzy ciśnienie w gałce ocznej. Im ono jest większe, tym większe ryzyko choroby oczu. Rocznie przez oddział okulistyczny przewija się ok. trzech tysięcy pacjentów, w tym są także leczeni ambulatoryjnie i przyjmowani w trakcie dyżurów okulistycznych.
- Wiemy, że to urządzenie jest bardzo potrzebne w naszym szpitalu. Oczywiście jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z legnickim szpitalem, a pieniądze zgromadziliśmy w trakcie licznych imprez charytatywnych organizowanych przez nasze stowarzyszenie - mówi Jan Niebudek z Lions Club Silesia w Legnicy. Darczyńcom należą się serdeczne podziękowania.
ZB