Blisko 250 ciężarnych kobiet korzysta rocznie ze Szkoły Rodzenia przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Zajęcia prowadzone są w formie zajęć obejmujących 8 lub 20 spotkań. Mogą w nich uczestniczyć także osoby towarzyszące. W ramach szpitala szkoła prowadzona jest od 2014 r.  

- Zapisy na bezpłatne zajęcia prowadzone są z kilkutygodniowym wyprzedzeniem - mówi Grażyna Sokołowska ze Szkoły Rodzenia w WSS. - Spotkania odbywają się w formie kursów krótkich i długich w budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Mają charakter bezpośredni - wykładów i prezentacji z dyskusją uczestników. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Szkoła organizuje kursy krótsze i dłuższe.

Kursy krótkie odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 17.00 - 19.00. Zajęcia prowadzone są w grupie liczącej do 20 osób. Program obejmuje osiem spotkań, podczas których ciężarnym i osobom towarzyszącym przekazywane są m.in. wszelkie podstawowe informacje na temat dokumentów potrzebnych do przyjęcia do szpitala, rzeczy dla mamy i noworodka podczas pobytu w oddziale, pierwszej wyprawki i opieki nad noworodkiem.

- Mówimy także o naturalnym karmieniu piersią, jego zaletach, a także problemach z laktacją - dodaje Grażyna Sokołowska.- Panie interesują kwestie kąpieli noworodka, pielęgnacji tuż po porodzie, a także w kolejnych fazach rozwoju. Dlatego też przychodzą na zajęcia nie tylko same, ale często z mężami, partnerami, siostrami, koleżankami, a także z matkami. - Bywa, że nie mogą uczestniczyć w spotkaniu - wówczas własnie ktoś z bliskich jest obecny i prowadzi notatki, które przekazuje następnie ciężarnej. Podczas zajęć szczególną uwagę zwracamy na ważną rolę wsparcia najbliższych - rodziny, przyjaciół. Omawiamy również kwestię możliwości obecności osoby towarzyszącej przy porodzie, faz porodu, a także istotne znaczenie kangurowania, które zapewnia bezpośredni kontakt noworodka z mamą - tzw.: kontakt „skóra do skóry”. Coraz częściej na kangurowanie swoich pociech decydują się tatusiowie, szczególnie, gdy poród odbywa się przez zabieg cięcia cesarskiego. 

Uczestnikom kursu przekazywane są także dane na temat przepisów prawnych po porodzie związanych z dzieckiem i rodzicami (rejestracja w USC, urlop macierzyński, przepisy dotyczące kobiet w okresie ciąży, opieka nad dzieckiem do 14 roku życia), a także wiele innych informacji. 

Kursy dłuższe odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 17.00-19.00. Trwają ok. 2,5 miesiąca - program obejmuje 20 spotkań. Jednorazowo bierze w nich udział ok. 12-14 osób. Forma kursów dłuższych w odniesieniu do krótszych jest rozszerzona m.in. o praktyczne o spotkania z lekarzami (m.in. psycholog, pediatra,  anestezjolog) oraz ćwiczenia dla kobiet w ciąży prowadzone przez rehabilitantkę.   

 - Dobiega końca sierpień, a już mamy zapisane osoby na październikowe edycje krótszego kursu - dodaje Grażyna Sokołowska. - Kończą się również zapisy na kurs dłuższy, który zaczynamy 26 września. Obecnie trwa krótszy kurs, który zaczął się 20.08, kolejne będą się odbywać w dniach: 17.09-10.10, 15.10-7.11, 12.11-15.12.2018

 

 Szczegółowe informacje pod  telefonem: 516 076 737