Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zostanie uruchomiony w październiku. Docelowo na 28 łóżkach będą przechodzić rehabilitację osoby po zawałach serca. 

- Oddział poszerzy ofertę usług medycznych naszej placówki w bardzo istotnym zakresie dla pacjentów – podkreśla Krystyna Barcik, dyrektor szpitala. 

 – Do tej pory pacjenci po zawale serca wypisywani z  Oddziału Kardiologicznego byli odsyłani do odległych placówek niepowiązanych bezpośrednio z Oddziałem Kardiologicznym, w którym rozpoczęto leczenie zawału -  mówi ordynator Krzysztof Szymczak (na zdjęciu obok). 

 - Od października trafią na nowo otwarty Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej w naszym szpitalu, gdzie rozpoczęto proces leczenia ich choroby. Tu pod nadzorem kardiologów z doświadczeniem w kardiologii inwazyjnej będą poddawani rehabilitacji, a bezpośredni kontakt z Oddziałem Kardiologii oraz bliskość Pracowni Hemodynamiki w istotny sposób poprawi jej bezpieczeństwo. Stan chorych będzie na bieżąco monitorowany, a prowadzona terapia modyfikowana pod kątem powrotu sprawności funkcji serca.

Nowy oddział zlokalizowano na 5 piętrze naprzeciwko Oddziału Kardiologicznego. 

 - Należy w tym miejscu nadmienić, że po opuszczeniu Oddziału Rehabilitacji pacjenci ci znajdą również opiekę kardiologiczną w warunkach ambulatoryjnych prowadzoną przez zespół lekarzy, którzy się nimi opiekowali od czasu postawienia pierwszej diagnozy poprzez cały okres rehabilitacji i rekonwalescencji - dodaje ordynator Krzysztof Szymczak. 

Równolegle w Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej będzie zapewniona opieka psychologiczna oraz edukacja dietetyczna tak, aby chorym zoptymalizować powrót do zdrowia oraz do środowiska, w którym żyli. Warto pamiętać, że zawałom ulegają coraz młodsi pacjenci bez wcześniejszego  poczucia zagrożenia jakąkolwiek chorobą. 

- Sytuacja tej grupy chorych jest bardzo trudna, bo nagle cały dotychczasowy ich świat w ciągu kilku chwil się wali -  mówi Krzysztof Szymczak. - Zwłaszcza oni potrzebują pomocy z poradzeniem sobie z tym faktem. Muszą nauczyć się z tym żyć i wiedzieć jak sobie pomóc. Dlatego też w nowym oddziale poza kadrą lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitantami zatrudnieni zostali psycholog i psychodietetyk. - To nie będzie sanatorium – podkreśla ordynator. – Średnio pacjenci będą przebywać na naszym oddziale od 4 do 6 tygodni, po tym okresie zostaną wypisani z zaleceniami. Ale po wyjściu ze szpitala wiele będzie zależało od nich samych, czy będą prowadzić dalszy tryb życia sprzyjający pełniejszemu powrotowi  do zdrowia. 

 

Remont korytarza głównego oddziału.

 

Przygotowanie sali rehabilitacyjnej.

 

Obecnie w skrzydle szpitala gdzie znajdzie się Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej trwają intensywne prace remontowe.

- Zamiast wstępnie planowanego częściowego remontu pomieszczenia przechodzą gruntowną przebudowę – wyjaśnia Aneta Malczewska, pielęgniarka oddziałowa  Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej.

Trwają prace m.in. przy wymianie pokrycia sufitu w korytarzu głównym oddziału, wyburzono ściankę działową dla stworzenia z dwóch pomieszczeń sali rehabilitacyjnej, równane są podłoża podłóg, wymienione zostanie oświetlenie, system wentylacyjny, dopasowana do wymogów szerokość drzwi.  Wszelkie prace prowadzone są w celu dostosowania oddziału do wymogów i standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

- Oddział wyposażono już nawet w sprzęt rehabilitacyjny, w tym rowerki, bieżnię, czekamy na USG i defibrylatory, które otrzymamy we wrześniu – dodaje Aneta Malczewska.

 

Sprzęt do rehabilitacji czeka na pacjentów nowego oddziału.