Dużym zainteresowaniem małych pacjentów cieszyła się akcja edukacyjno- szkoleniowa "Wszystkie żabki myją łapki", którą dla najmłodszych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy przygotował Zespół Kontroli Zakażeń Szapitalnych.
- To doskonały sposób na zapobieganie chorobom i zakażeniom szpitalnym - mówi dr Krzysztof Szufnarowski, przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w WSS w Legnicy. - Musimy edukować i dzieci i dorosłych. To najefektywniejszy sposób. Coraz częściej okazuje się, że antybiotyki nie wystarczają.

Dodajmy, że celem akcji jest propagowanie poprawności higienicznego mycia rąk, która skutecznie stosowana przyczynia się do efektywnego ograniczenia występowania zakażeń szpitalnych. Ideą programu jest inspirowanie i zachęcenie dzieci i ich rodziny do poszerzenia wiedzy na temat prawidłowej higieny rąk, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa pacjentów.

Specjalnie na to wydarzenie przybyła żabka, która zabawiała i edukowała dzieci.

- A mi pan bardziej przypomina dinozaura niż żabę - mówił jeden z małych pacjentów podczas spotkania, co dodało więcej uśmiechu podczas wspólnej zabawy. Dzieci odpowiadały na pytania, powtarzały wierszyki, brały aktywny udział w przygotowanych zajęciach zarówno na oddziale pediatrycznym jak i chirurgii dziecięcej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie rąk w świetle lampy UV zarówno przed jak i po myciu rąk.

- Taka akcja to bardzo dobry pomysł - powiedziała mama małego Jasia. - Nie tylko pozwoliła mojemu synkowi oderwać się od "sytuacji szpitalnej" , ale dokładnie zobaczyć przy świetle lampy jak ważne jest mycie rąk, a nie zawsze w domu zwracał na moje słowa uwagę.

- To nie jedyna i nie ostatnia kampania edukacyjna, która prowadzimy - podsumowuje dr Krzysztof Szufnarowski. - Naprawdę odgrywają one dużo większą rolę niż nam się to wydaje.

Na dzieci czekały nie tylko atrakcje, ale i kolorowe nagrody.

W akcji wzięła również udział dyrekcja naszego szpitala.

Mycie rąk ćwiczyli również dr K.Szufnarowski (od prawej) oraz dyrektor Andrzej Hap.

Pan Żabka podczas rozmów z dziećmi.

Od lewej tato Paweł ćwiczy z Mają mycie rak, za nimi Zuzia oraz tato Patryk z Aleksandrem.

Zespół przygotowujący akcję.

Pani Kasia z Nikodemem, któremu gips na rączce nie przeszkadzał w ćwiczeniach.

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej Galerii...