Oddział chirurgiczny dla dzieci zwiększa zakres świadczeń medycznych o prowadzenie przypadków z zakresu ortopedii. Przyoddziałowa poradnia rozpoczęła już przyjmowanie najmłodszych pacjentów ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi w wyznaczonym dniu (środy). Ponadto oddział przymierza się do wykonywania zabiegów ortopedycznych w trybie planowym. Dziś najmłodsi pacjenci z takimi przypadkami odsyłani są do innych ośrodków.

- Co nam daje wydzielenie takiego dnia? Pozwala nam na uporządkowanie opieki nad najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu dzieci z konkretnymi przypadkami ortopedycznymi przyjmuje ortopeda, a nie jak dotąd chirurg dziecięcy - mówi dr n. med. Rafał Pilch, lekarz kierujący oddziałem. - To uporządkowanie niewątpliwie służy podniesieniu jakości świadczeń dla naszych małych pacjentów. W przyszłości planujemy rozszerzyć tą działalność o leczenie wad postawy i docelowo wykonywanie zabiegów operacyjnych ortopedycznych u dzieci w trybie planowym.

Skąd zmiany?

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją wojewódzkiego konsultanta do spraw chirurgii dziecięcej profesora Macieja Bagłaja opiekę nad przypadkami ortopedycznymi u pacjentów do 18 roku życia powierzono nie oddziałom ortopedycznym jak dotąd, a oddziałom chirurgii dziecięcej.
- Zajmujemy się nimi w wyniku tej decyzji od połowy minionego roku – wyjaśnia dr Rafał Pilch. - Przejęliśmy zajęcie od ortopedów w zakresie przypadków poniżej 18 roku. Od początku realizacji nowych zadań byliśmy wspierani ortopedami z naszego szpitala. Mali pacjenci ze schorzeniami i urazami ortopedycznymi byli hospitalizowani w naszym oddziale. Każdy z przypadków wymaga kontroli w poradni przyoddziałowej. Na początku wszyscy pacjenci „ortopedyczni” byli przyjmowani razem z przypadkami chirurgicznymi ogólnymi. Jednak od połowy lutego wydzieliliśmy jeden dzień w pracy poradni wyłącznie na same przypadki ortopedyczne i do nich przyjeżdża ortopeda z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu - Piotr Niespodziański. Taka zmiana pozwala nam na uporządkowanie opieki nad najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu dzieci z konkretnymi przypadkami przyjmuje ortopeda, a nie jak dotąd chirurg dziecięcy – wyjaśnia dr Pilch.

Dr Rafał Pilch: Musimy skoncentrować się na chirurgii ortopedycznej urazowo – ortopedycznej u dzieci i prowadzeniu takich przypadków

- Podczas każdego „dnia ortopedycznego” przyjmuję ok. 30-40 pacjentów z całego regionu – mówi Piotr Niespodziański, ortopeda traumatolog, który specjalizuje się w ortopedii urazowej u dzieci.
Z jakimi przypadkami spotyka w przyoddziałowej poradni? - Trafiają do nas dzieci ze świeżymi urazami, pacjenci do kontroli, zmiany opatrunków, a także ze schorzeniami ortopedycznymi – jak wady postawy, przypadki stopy końsko-szpotawej, zniekształcenie układu kostno-mięśniowo-stawowego m.in. w przebiegu porażenia mózgowego, leczenie urazów narządów ruchu u dzieci i ich następstw (skręcenia, złamania urazy) oraz wiele innych.
Jakie są najczęstsze przyczyny urazów u dzieci? - To złamania kończyn – mówi Piotr Niespodziański. - W sezonie zimowym urazy powstają w wyniku uprawiania sportów zimowych – jazdy na nartach i desce snowboardowej, a wkrótce - jak zrobi się cieplej - zaczną się urazy spowodowane wypadkami podczas jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach. Ale przecież urazy powstają nie tylko podczas uprawiania sportów. Ostatnio trafiło do nas 6 - miesięczne dziecko ze złamaną kością udową, albowiem ktoś się na nie przewrócił...
Dodajmy, że do poradni trafiają dzieci ze skierowaniami z oddziału do kontroli, z SOR-u, albo od lekarza rodzinnego.

Ortopeda - traumatolog Piotr Niespodziański przyjmuje małych "ortopedycznych" pacjentów w poradni oddziału.

Ciągła opieka

Obecnie oddział chirurgii dla dzieci jest wspierany przez trzech specjalistów z dziedziny ortopedii. - Podczas dyżurów, który pełnimy permanentnie posiadamy wsparcie naszych szpitalnych ortopedów czyli doktora Trubisza i doktora Sołtysiaka i teraz dodatkowo doktora Niespodziańskiego – dodaje Rafał Pilch. Jak wygląda opieka nad małym „ortopedycznym” pacjentem?
- Po zgłoszeniu na SOR wykonywana jest diagnostyka obrazowa. Przypadki wątpliwe przesyłamy w formie obrazowej do lekarza ortopedy, który jest pod telefonem, a ten w zależności od sytuacji wydaje stosowne zalecenie. Jeżeli pacjent nie wymaga leczenia operacyjnego, repozycji (nastawienia złamanej kości lub zwichniętego stawu) i nie wymaga stabilizacji metalem - to wychodzi do domu. Jeśli jednak istnieje potrzeba leczenia operacyjnego pacjenta w znieczuleniu ogólnym to jest przyjmowany do oddziału, po czym ortopeda z nami wykonuje niezbędny zabieg.

Ortopedyczne plany

W związku z nowymi obowiązkami z zakresu przypadków ortopedycznych dr Pilch ma już konkretne plany na przyszłość:
- W nieodległym terminie zamierzamy rozszerzyć naszą działalność o leczenie wad postawy i docelowo wykonywanie zabiegów operacyjnych ortopedycznych u dzieci w trybie planowym. Musimy skoncentrować się na chirurgii ortopedycznej urazowo – ortopedycznej u dzieci i prowadzeniu takich przypadków. Jest to konieczne. Albowiem na Dolnym Śląsku nie ma zbyt wielu placówek zajmujących się dziecięcymi przypadkami ortopedycznymi. A tych przybywa - zwłaszcza nieurazowych jak np. przykurcze ścięgien, deformacje wrodzone, zaburzenia rozwoju kości, układu szkieletowego, gangliony. Mam nadzieję, że za kilka lat tak będziemy mieli zorganizowany oddział oraz zaplecze kadry medycznej w taki sposób, że będziemy mogli takie zabiegi wykonywać u siebie w Legnicy. Dziś pacjentów odsyłamy do Wrocławia.

Tekst/FOT: Krzysztof Maciejak, WSzS w Legnicy