(e-legnickie) Wojciech Kowalik został Honorowym Obywatelem Legnicy. Wspaniały lekarz, sympatyczny i skromny człowiek, ordynator oddziału neonatologicznego w legnickim szpitalu i klubowy lekarz Miedzi Legnica został doceniony przez wszystkie środowiska. Co do jego osoby nikt nie miał wątpliwości, że zasługuje na ten zaszczyt.
- Ja mam wątpliwości, czy akurat zasłużyłem na takie honory. Jak się czuję? Pośród tych obywateli, którzy byli wybierani w latach poprzednich, czuję się troszeczkę malutki, chociaż rzeczywiście jest to dla mnie olbrzymi zaszczyt, ale i zaskoczenie, bo dowiedziałem się o propozycji zgłoszenia mojej kandydatury bardzo późno. Czuję się wyróżniony i doceniony i jak każda nagroda, ta też uskrzydla i dodaje motywacji do dalszej pracy. Może to truizm, ale tak rzeczywiście jest - mówi Wojciech Kowalik, honorowy obywatel Legnicy.


Doktor Kowalik zwrócił w swoim przemówieniu w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej uwagę na problemy z jakimi zmagał się jako lekarz na początku pracy w Legnicy w roku 1982. Pierwsze dwa lata były okropne. Niestety brakowało lekarzy, pielęgniarek i sprzętu do ratowania noworodków. Bardzo dużo dzieci umierało, a statystyki w czasach komunistycznych były przekłamywane. Z czasem sytuacja na oddziale się poprawiła. Później było coraz lepiej, za co doktor Kowalik chwali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka.

- Rola Jerzego Owsiaka i jego fundacji jest naprawdę nieoceniona jeśli chodzi o podniesienie problemu neonatologii. Jego zasługi w tym są nieocenione i jego krytyka z którą się spotyka z niektórych środowisk jest niesprawiedliwa. On pomógł stworzyć podwaliny neonatologii kupując sprzęt za wiele milionów złotych ta neonatologia powstała, zaczęła być nowoczesna. Jego zasługi są olbrzymie, a bez niego nasz oddział w Legnicy nie istnieje - dodaje doktor Kowalik.

To w legnickim szpitalu swego czasu uratowano najmniejszego noworodka na świecie. Olbrzymia była w tym zasługa doktora Kowalika i sprzętu zakupionego ze zbiórek WOŚP.


fot. e-legnickie.pl