Od września obowiązki zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy po Andrzeju Hapie dyrektor Anna Płotnicka-Mieloch powierzyła Wojciechowi Kowalikowi, lekarzowi kierującemu oddziałem neonatologii.

Wojciech Kowalik to rozpoznawalna postać nie tylko w świecie lekarskim i nie tylko w Legnicy. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neonatologii, już od ponad 40 kat zajmuje się ratowaniem życia noworodków i wcześniaków. W legnickim szpitalu pracuje od 1981.

Po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego z pediatrii w 1986 r. podjął pracę na Oddziale Noworodków Szpitala Ginekologiczno-Położniczego. W następnych latach zdobył kolejne stopnie specjalizacji w dziedzinie pediatrii, następnie neonatologii, a wreszcie z kardiologii dziecięcej. Od kilkunastu jest ordynatorem oddziału neonatologii. To pod jego zarządzaniem oddział ten rozwijał się osiągając statut najnowocześniejszego o światowym poziomie dzięki sprzętom jaki udało się doktorowi doposażyć. Unikatowe urządzenia to respirator oscylacyjny, urządzenie do pozaustrojowej oksygenacji (ECMO), do dializy zewnątrzustrojowej, do hipotermii terapeutycznej, ultrasonografy, karetka N (znaczna część wyposażenia pozyskana dzięki WOŚP Jurka Owsiaka).

O doktorze Kowaliku było zwłaszcza głośno w 2015 po udanej operacji na najmniejszym w świecie pacjencie wcześniaku. Chłopiec w legnickim szpitalu przeszedł na świat w listopadzie 2014r w siódmym miesiącu ciąży. Ważył ledwie 820 gramów i miał niewydolność wątroby i nerek. Lekarze, pod przewodnictwem ordynatora oddziału neonatologii Wojciecha Kowalika, postanowili go ratować poprzez podłączenie do do sztucznej nerki. Udało się to i uratowano życie chłopcu. Należy podkreślić, że poprzednio rekordzistą był chłopiec z Korei Południowej, jednak on po urodzeniu ważył prawie dwa kilogramy.

Zasługi doktora są nieocenione. Jest on laureatem wielu wyróżnień i nagród, w tym poza medycznych. W tym roku otrzymał od legnickich radnych tytuł Honorowego Obywatela Legnicy.
Doktora Wojciecha Kowalika można zawsze zobaczyć na boisku sportowym na Stadionie Miejskim podczas rozgrywek meczowych KS Miedź Legnica, gdyż od wielu lat pełni funkcję lekarza tej drużyny.

Na podstawie e-legnickie.pl: Więcej o Wojciechu Kowaliku...