Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Profilaktyka raka płuc w regionie legnickim

Paliłeś paczkę papierosów dziennie przez ostatnie 20 lat?  Koniecznie zbadaj swoje płuca! Bezpłatnie i bez skierowania. Właśnie ruszył program profilaktyki raka płuc. We wszystkich subregionach Dolnego Śląska: w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu oraz Wrocławiu. Jego koordynatorem jest Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

Zbadaj swoje płuca

Badania wykonywane będą we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Są one bezpłatne i nie wymagają skierowania. Pacjenci mogą umawiać się na wizyty kwalifikacyjne dzwoniąc na infolinię 71 726 25 25 w godzinach 8:00 – 15:00, w dni robocze.

Badania niskodawkowym tomografem to kolejne działania w zakresie prewencji nowotworowej podejmowane przez marszałkowskie jednostki. W tym projekcie łączymy siły Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Chcemy skoncentrować się na niezwykle niebezpiecznym raku płuca. U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak płuca jest trudny do leczenia.

- Dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, ze względu na koncentrację przemysłu ciężkiego, a co za tym idzie uwarunkowania środowiskowe, ten program jest szczególnie ważny – wyjaśnia Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. - Nasza placówka włączyła się w ten projekt. Mam nadzieję, że bliskość ośrodka realizującego badania skłoniła potencjalnych chętnych do skorzystania z tej szansy. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki nasze oddziały i poradnie specjalistyczne są do dyspozycji. Jesteśmy przekonani, że ten krok zbliży nas do skutecznego leczenia tego groźnego i nader często występującego nowotworu - dodaje dyrektor szpitala. 

Badania w ramach programu będą wykonywane w legnickiej  filii DCO, która mieści się przy naszym szpitalu.  Na konsultacje wyników będą przyjeżdżali do nas, do Legnicy, specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Onkologii i to oni będą decydowali o ewentualnym dalszym toku leczenia - w DCO  lub w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Ścieżka pacjenta w programie profilaktyki raka płuca obejmuje III etapy:

1. Wizytę kwalifikacyjną – koordynator programu na podstawie ankiet i wywiadu z pacjentem dokonuje jego kwalifikacji do wykonania badania, objaśnia potencjalne dalsze ścieżki postępowania w przypadku wykrycia zmian nowotworowych lub ich braku.

Etap ten ma również charakter edukacyjny, koordynator jako osoba przeszkolona w poradnictwie antytytoniowym przedstawi uczestnikowi możliwości pozbycia się nałogu i sposoby walki z nałogiem .

2. Wizyta - badanie NDTK - wykonywane jest badanie niskodawkowej tomografii komputerowej z opisem wszystkich zmian stwierdzanych w płucach, śródpiersiu, sercu, naczyniach wieńcowych, ścianie klatki piersiowej, ze szczególnym uwzględnieniem guzków płuca jako zmian mogących odpowiadać wczesnemu rakowi płuca.

3. Wizyta wynikowa - podczas tej wizyty lekarz pulmonolog lub torakochirurg objaśnia pacjentowi wynik jego badania, charakterystykę wykrytych zmian. Planuje i przedstawia dalsza ścieżkę postępowania pacjenta, możliwych zabiegach inwazyjnych, a także dodatkowego badania NDTK po upływie 6-ciu lub 3-ch miesięcy. Ze względu na szeroki zasięg badania i możliwości wykrycia zmian innych niż nowotworowe, lekarz w takcie wizyty wynikowej informuje również o koniecznych konsultacjach z innymi specjalistami np. kardiolog, chirurg naczyniowy, endokrynolog.

Po wykonaniu wszystkich trzech etapów pacjent wraca na początek swojej ścieżki po upływie czasu wskazanego przez lekarza na wizycie wynikowej albo ponownie wykonuje badanie NDTK i przechodzi pełną ścieżkę. Jeśli ze względu na wielkość i charakter zmian wykrytych w badaniu został skierowany do diagnostyki i zabiegu operacyjnego, nie wraca już na ścieżkę badań przesiewowych.

Pacjenci objęci projektem będą monitorowani pod kątem nowotworu raka płuca przez cały okres trwania projektu, tj. do listopada 2023 r.  Projekt obejmie 948 osób.

Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Według danych WHO jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Co roku notuje się ponad 2 mln nowych przypadków choroby na świecie. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w Polsce diagnozuje się obecnie ok. 23 tys. pacjentów rocznie. Z danych zebranych i analizowanych przez Dolnośląskie Centrum Onkologii wynika, że na terenie Dolnego Śląska wśród nowotworów występujących u mężczyzn raka płuca dotyka aż 17,5% mężczyzn, a wśród kobiet - 10,4%.

- Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około 2000 nowych przypadków raka płuca, w 2018 roku na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów - dodaje – Ireneusz Pawlak, torakochirurg, onkolog, Dyrektor Medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Dane z realizacji pilotażu onkologicznego wyraźnie wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tego nowotworu. Ok 72% pacjentów zgłasza się w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, co znacznie zmniejsza zakres możliwości terapeutycznych i szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe raka płuca zapewniają pacjentom kompleksowość opieki i ciągłość nadzoru w przypadku wykrycia zmian nowotworowych, co zwiększa wykrywalność nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania, dając większe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, a co za tym idzie większe szanse na zdrowie społeczeństwa.

 

zbadaj swoje płuca

Podczas konferencji prasowej dyrektor Anna Płotnicka -Mieloch z wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim.

Do kogo adresowany jest projekt:

zbadaj swoje płuca