Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy

Dermatom od WOŚP do pobierania precyzjnie dobranych płatów skóry przy przeszczepach

Kolejny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafił na oddział chirurgii dziecięcej naszego szpitala. Tym razem jest to nowy dermatom elektryczny z siatkownicą - Zimmer Electric Dermatome MeshGraft II. Jego koszt z wyposażeniem dodatkowym wynosi 49.680,00 zł. Pozwala on na pobieranie cienkich, precyzyjnie dobranych płatów skóry. To narzędzie nieodzowne przy wykonywaniu przeszczepów.

Dermatom dla chirurgii dziecięcej

- O oparzenia u dzieci wcale nie jest trudno – mówi dr n. med. Rafał Pilch, lekarz kierujący oddziałem chirurgicznym dla dzieci. - Maluchy towarzyszą często mamom przy pracach domowych w kuchni, zwłaszcza podczas przygotowaniach posiłków. Sięgają rączkami gdzie popadnie. Chwila nieuwagi i dochodzi do oparzenia – najczęściej twarzy, szyi, ręki, a nawet klatki piersiowej i brzucha. Szybka reakcja rodzica i schłodzenie powierzchni oparzenia zimną wodą sprawia, że oparzenie nie obejmuje pełnej grubości skóry. Natomiast gdy dziecko wyleje na siebie gęstszy płyn, na przykład rosół, i jego działanie termiczne na skórę jest dłuższe, to oparzenie sięga głębiej i dochodzi do uszkodzenia pełnej warstwy skóry. Wówczas przeszczep jest konieczny.
 
DermatomZimmer Electric Dermatome MeshGraft II od WOŚP
 
- Obrazowo dermatom to taki swoisty hebel do skóry – wyjaśnia dr Rafał Pilch. - Pozwala on na bardzo precyzyjne ustawienie grubości płata skóry, którą chcemy pobrać do wykonania przeszczepu. Sprzęt ten musi być bardzo lekki, wygodny dla lekarza. Tylko dzięki temu pobierzemy cienki płat pośredniej grubości skóry np. z uda nie powodując kolejnej głębokiej rany. Ma to istotne znaczenie w procesie gojenia miejsca pobrania.
Wraz z dermatomem w komplecie oddział otrzymał od WOŚP siatkownicę.
- Siatkownica jest świetnym uzupełnieniem dermatomu – dodaje dr Rafał Pilch. - Można nią delikatnie ponacinać pobrany płat skóry i rozciągnąć, dzięki czemu pokryjemy nim większą powierzchnię po rozległych oparzeniach. Ponadto taki przeszczep dobrze przylega i lepiej się goi.
 
Dermatom

Dermatom