Drukuj
Odsłony: 25619

"Najważniejszy dzień w życiu kobiety i ich rodzin powinien być najpiękniejszy”. To czas narodzin dziecka, potem pierwsze dni i tygodnie poświęcone na opiekę nad nim to okres niezwykły. Narodziny dziecka to Wielka zmiana - w trybie życia, w priorytetach i dokonywanych wyborach. Warto przygotować się do tej zmiany jak najlepiej. Dlatego pragniemy stworzyć dla Was przyjazne miejsce i program , który pomoże przygotować się zarówno do porodu, jak i początków macierzyństwa.

Pragniemy podzielić się z Wami naszą wiedzą, abyście mogli dokonywać świadomych wyborów, zgodnych z preferencjami i własnymi przekonaniami.

Należy pamiętać, że poród to jeden z najpiękniejszych, najważniejszych momentów w życiu kobiety. To czas wielkich zmian, ogromnego wysiłku, wrażliwości i niepowtarzalnych emocji. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do porodu przez profesjonalistów, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu zapewnią każdej kobiecie jak najlepsze warunki, indywidualne traktowanie, troskę i czułość oraz przygotowanie w aspekcie teoretycznym , fizycznym i psychologicznym do bezpiecznego odbycia porodu.

CIĄŻA

Okres wielkich, intensywnych zmian dla przyszłej mamy i jej dziecka. Ciąża to kolejno po sobie występujące trymestry, o których należy pamiętać - sprawdzać jak przebiegają i jak rozwija się maleństwo każdego kolejnego miesiąca. Pragniemy przedstawić najważniejsze informacje, ciekawe rzeczy m.in. na temat diety czy badań, czego należy unikać, jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości, jak przygotować się do porodu.


Trzy pierwsze miesiące to czas, kiedy powoli przyzwyczajasz się do myśli, że będziesz mamą. Cokolwiek poczułaś po ujrzeniu na teście ciążowym dwóch magicznych kreseczek i potwierdzeniu tego wyniku przez lekarza, masz prawo do silnych wzruszeń.
Najważniejsze jest, abyś teraz zapanowała nad emocjami, poprawiając sobie humor i odkrywając, że ciąża jest super.

Dbając o siebie – troszczysz się o zdrowie dziecka , dlatego zrezygnuj z niektórych pozycji w swoim menu:

W trakcie ciąży nie jest wskazane:

Najczęstsze dolegliwości i ich łagodzenie:
W pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się nudności i wymioty, ustępując stopniowo około 13-14 tyg. ciąży.

   Napięte i wrażliwe na dotyk piersi . Niekiedy wyczuwalne małe zgrubienia, ale to nie powód do zmartwień.

   PAMIETAJ - Powinnaś skontaktować się ze swoim ginekologiem a nawet jechać do szpitala jeśli:

 


Czujesz, że rośnie TWOJE DZIECKO. Właśnie rozpoczyna się okres, kiedy poznasz wszystkie błogosławieństwa ciąży.
Czwarty, piąty i szósty miesiąc to najbardziej komfortowy etap. Mijają początkowe dolegliwości, charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Nie jesteś jeszcze na tyle zmęczona i ociężała, by nie móc cieszyć się oczekiwaniem na narodziny maluszka. Twoje samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, stopniowo poprawi się.

W II trymestrze poczujesz pierwsze ruchy dziecka! WAŻNA DATA- ZAPAMIETAJ JĄ !

Rozpoczynają się kolejne trzy miesiące świetnego samopoczucia, które warto wykorzystać, dbając o swoje zdrowie, wygląd zalecamy:

Czasami z pewnych przyjemności lepiej zrezygnować lub zachować w nich spory umiar. Powinnaś unikać:

Najczęstsze niegroźne, ale nieprzyjemne dolegliwości – zobacz jak im zaradzić i je złagodzić:
Nadwrażliwość i krwawienie dziąseł : stosuj miękką szczoteczkę i specjalne pasty do wrażliwych dziąseł;

     Zgaga: jedz 5-6 mniejszych posiłków, neutralizuj kwas żołądkowy pijąc zimne mleko i jogurt, jedz cukierki miętowe,migdały dopuszczalne są preparaty  

                 dostępne bez recepty takie jak np. Rennie;

     Skurcze mięśni< najczęściej łydek> skutek zmian w składzie jonowym krwi (w efekcie fizjologicznych zmian w oddychaniu): urozmaicenie diety, ze względu na

                 zmniejszenie magnezu, witaminy B, potasu i wapnia – a kiedy mocno boli, stań na podłodze, uginając nogi w kolanach, a podeszwy stóp mocno

                 przyciśnij do podłogi.

Bóle pleców: unikaj długiego stania, staraj się siedzieć z wyprostowanymi plecami, śpij na twardym materacu, zaprzyjaźnij się z butami na niskich  

                       obcasach, jeśli musisz coś podnieść, ugnij najpierw kolana
W II trymestrze również mogą wystąpić niepokojące objawy i wtedy powinnaś zgłosić się do lekarza -niezwłoczny kontakt ze swoim ginekologiem lub udać się do szpitala:
* nagły i silny obrzęk rąk, twarzy i powiek

     * nagłe i znaczne przybranie na wadze -  jeśli towarzyszy mu silny ból głowy, może to wskazywać na stan przedrzucawkowy

     * zaburzenia widzenia

     * obfite krwawienie z dróg rodnych


Teraz zwolnij nieco tempo, realizując swoje plany. To co się dzieje tu i teraz nie zawsze jest proste, ale musisz umieć czerpać z tego przyjemności. Wszystko za czym tęsknisz: praca, dżinsy dalekie podróże- poczeka. Twoje życie się zmieni, ale bez obaw, na lepsze, nie na gorsze. Będzie bogatsze, pełne radości, niesamowitych odkryć i miłości, której nie da się porównać z żadną inną wartością. Musisz pamiętać , że przecież to nadal TY, możesz powiedzieć już teraz że jesteś mamą- choć dziecko nie przyszło jeszcze na świat, kochasz je z całych sił.
Dla Ciebie i Twojego dziecka jest w sam raz……

* spacery– to rodzaj gimnastyki

* zrób wszystkie niezbędne zakupy dla siebie i dziecka w 7-8 miesiącu ciąży

*zajmuj się domem, ale z umiarem;

*nadal pracuj, jeśli dobrze się czujesz;

*spraw sobie jakiś prezent – poprawisz w ten sposób swój nastrój, co sprzyja także Twojemu dziecku;

*staraj się wysypiać;

*uśmiechaj się, nawet kiedy biegniesz po raz piętnasty do toalety – traktując drobne uciążliwości z humorem, łatwiej je pokonasz

Unikaj :

Najczęstsze dolegliwości , które natura nie zafundowała Ci ich z czystej złośliwości, choć pewnie trudno czasem uwierzyć- to skutek ubocznych ważnych zmian, które zachodzą w Twoim ciele:

Sygnały alarmowe nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym, ale wymagają pilnego kontaktu z lekarzem:


Rozpoczęcie porodu jest sytuacją, która prawie zawsze zaskakuje, to są pewne symptomy, których nie sposób przegapić.

Jeśli w terminie Twojego porodu (po 37 tygodniu) zauważysz:
• Obniżenie się brzucha (ulga w oddychaniu, ucisk na pęcherz moczowy)
• Nieregularne, lekko bolesne skurcze macicy (tzw. skurcze przepowiadające)

• Ćmiący ból w okolicy krzyżowej
• Ucisk lub ból w dole brzucha
• Odejście czopu śluzowego
Możesz spokojnie czekać w domu. Symptomy te sugerują, że Twój organizm przygotowuje się do porodu.


Są dwie sytuacje, które zdecydowanie sugerują rozpoczęcie porodu:
• Pojawienie się regularnych, bolesnych skurczów macicy (występujących częściej niż co 10 minut, przybierających na sile, wydłużających się, powodujących znaczną bolesność- te skurcze dają postęp porodu – czyli skracanie i rozwieranie szyjki macicy)
• Odejście wód płodowych (płyn przezroczysty lub o zielonym zabarwieniu)
Decyzję o wyjeździe do szpitala trzeba podjąć , gdy:
• Skurcze mięśnia macicy, odczuwane jako wyraźnie bolesne twardnienie całego brzucha będą występowały regularnie (co 5-7 min). Jeśli w każdej pozycji (siedzącej, stojącej czy leżącej) skurcze te będą miały tendencję do nasilania się – jest to znak, że rozpoczął się poród. Jeśli jest to Twój kolejny poród - jedź do szpitala, gdy skurcze występują co 10 minut;
• Odpływają wody płodowe, nawet jeśli nie ma skurczów, ale masz wątpliwości <
zapamiętaj godzinę odpłynięcia płynu owodniowego i zwróć uwagę na jego kolor>
• Pojawi się krwawienie z dróg rodnych (trzeba je rozróżnić z odejściem czopu śluzowego)
• Zaobserwujesz słabe ruchy dziecka (wyraźnie słabsze niż wcześniej) lub niepokojąco gwałtowne
Wątpliwości
Jeśli nie wiesz czy już jechać do szpitala czy nie – proponuję w domu wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. Jeżeli pod wpływem ciepłej kąpieli skurcze wyciszą się i zanikną, to znaczy, że to jeszcze nie poród.
Jeśli jednak skurcze nasilą się mimo ciepłej kąpieli i będą występować jeszcze częściej (co 5 – 7 min) proponuję wyruszyć do szpitala.
Ten pierwszy raz
Poród u kobiety, która rodzi pierwszy raz jest procesem. Może trwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Drugi i kolejne porody zazwyczaj przebiegają szybciej (choć od tej reguły bywają wyjątki). Najważniejsze to zachować spokój i nie panikować.
Psychologiczne aspekty porodu
Nie wolno nam ignorować znaczenia psychicznej, emocjonalnej czy duchowej strony tego wydarzenia, gdyż każdy z tych czynników może w istotny sposób wpłynąć na jego przebieg – zaburzyć lub wyhamować fizjologiczny proces narodzin dziecka. Muszą być spełnione warunki, by rodząca w trakcie fizjologicznego porodu i silnej czynności skurczowej macicy mogła swobodnie ,,otworzyć się” i urodzić dziecko. Należy przede wszystkim zapewnić: intymność, poczucie bezpieczeństwa, obecność życzliwych osób, wyrozumiałość, łagodzenie bólu porodowego przy zastosowaniu niefarmakologicznych metod.
Ból porodowy

Należy na niego spojrzeć jako na coś pozytywnego, jako na informację mobilizującą rodząca do aktywności- zmiany pozycji, potrzeby masażu czy kąpieli w ciepłej wodzie, wolności poruszania się pozwalającej kobiecie na instynktowne przyjęcie odpowiedniej pozycji, gdzie opór i ucisk są zmniejszone.
Warto sobie uświadomić że: "PORÓD BOLI W POŁOWIE". Załóżmy, że skurcz mięśnia macicy trwa 1 minutę.
Jeżeli skurcze występują co 10 minut: w godzinie zegarowej mamy 6 minut skurczu, pozostałe 54 minuty odpoczynku.
Jeżeli skurcze występują co 5 minut: w godzinie zegarowej mamy 12 minut skurczu, pozostałe 48 minut odpoczynku. Między skurczami są przerwy, czas na odpoczynek i relaks. To właśnie ten moment odpoczynku jest kluczowy w porodzie.


Na izbie przyjęć czeka Cię sporo formalności - zostaniesz poproszona o kartę ciąży, dowód osobisty, oryginał Grupy Krwi i czynnika Rh, wynik badania w kierunku GBS, istotne wyniki badań jeśli były wykonane oraz karty wypisowe z pobytów szpitalnych w aktualnej ciąży. Położna przeprowadzi wywiad (zada Ci wiele szczegółowych pytań dotyczących przebiegu ciąży, Twojego zdrowia, a nawet ostatniej wizyty u kosmetyczki) i założy Twoją dokumentację szpitalną. Zostaniesz zbadana przez lekarza ginekologa aby ustalić, na jakim etapie porodu jesteś oraz zostanie wypełniona reszta dokumentacji medycznej.

Jeśli posiadasz PLAN PORODU, powinnaś przekazać personelowi przyjmującemu do szpitala w celu dołączenia go do dokumentacji medycznej aby poznać Twoje oczekiwania w trakcie porodu. Jeśli chcesz aby w porodzie towarzyszyła ci bliska osoba powinnaś o tym poinformować personel.


Kiedy znajdziesz się na sali porodowej i poznasz położną, która będzie się Tobą opiekowała- towarzyszyła w porodzie. Powiedz jej, jakie są twoje oczekiwania, czego się boisz. Taka rozmowa na pewno przyniesie korzyść obydwu stronom - Ty, na ile jest to możliwe, dążysz do tego, by Twoje potrzeby zostały spełnione, a położna wie, jak Ci w tym pomóc. Zostaniesz zapoznana z Planem Porodu i Procedurami Sali Porodowej.

Personel Sali Porodowej to nie tylko towarzysząca w porodzie Położna, ale również lekarz Ginekolog- Położnik, lekarz neonatolog. położna neonatologiczna oraz pozostały zespół dyżurujący.

Szpitalna sala porodowa składa się z pojedynczej Sali porodowej rodzinnej w której znajduje się łóżko porodowe - nowoczesne sterowane pilotem oraz wielostanowiskowej z zachowaniem intymności. Do dyspozycji będziesz miała materac, drabinkę, worek sako czy piłkę, krzesło porodowe. Ale nawet bez tych sprzętów możesz rodzić aktywnie - wykorzystując do podparcia się brzeg łóżka, oparcie krzesła czy ścianę. Wykorzystaj początek porodu, gdy skurcze nie są jeszcze bardzo dotkliwe, na oswojenie w sali porodowej.

Do dyspozycji rodzącej jest aparat Tens oraz możliwość zastosowania gazu Entonox w celu łagodzenia bólu porodowego. Stosowana jest również technika relaksacji w wodzie- imersja wodna.

W trakcie porodu możesz przyjmować przejrzyste płyny <woda mineralna niegazowana> co 15 minut kilka łyków. Zaleca się co 20-30 minut korzystanie z toalety w celu opróżnienia pęcherza moczowego.

Pamiętaj w porodzie przychodzi kryzys tzw.7 centymetra , ale pamiętaj za Tobą długa przebyta droga, nie może Ciebie przerosnąć perspektywa dalszego wysiłku. Silne skurcze wydaja się nie do wytrzymania, ogarnia Cię rezygnacja, możesz odczuwać nawet ogromną złość na położną czy osobę towarzyszącą, czujesz się osamotniona ale pomimo to potrzebujesz ogromnego wsparcia, czułości, otuchy od osób towarzyszących Ci w porodzie. Takie odczucia zwiastują bliski koniec pierwszego okresu porodu, wydzielająca się adrenalina w Twoim organizmie przygotowuje Cię powoli do parcia.

Gdy nadchodzi parcie, nie sposób je przeoczyć - odczuwać będziesz silną, instynktowną potrzebę parcia. Poczujesz, że znowu jesteś przytomna, rozbudzona i gotowa do działania- rodzenia swojego dziecka.

Zaraz po porodzie nagi noworodek zostaje położony na nagich piersiach swojej mamy* KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY- ,,STS”. Mama może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest w dobrym stanie i stan mamy jest dobry.

Po kilku minutach macica znowu podejmuje akcję skurczową. Twój organizm wydziela więcej oksytocyny, niż potrzeba było w czasie 1. i 2. okresu porodu. Po kilkunastu skurczach poczujesz znowu potrzebę parcia. To rodzi się łożysko i błony płodowe, fachowo nazywane popłodem. Położna dokładnie sprawdzi, czy łożysko urodziło się całe. Dokonuje oglądania ewentualnych obrażeń dróg rodnych. Jeśli krocze zostało nacięte , będzie zeszyte w znieczuleniu miejscowym szwami rozpuszczalnymi.

Teraz przez 2 godz. tzw. wczesnego połogu pozostaniesz wraz z dzieckiem pod obserwacją położnych na sali porodowej. Będą one co jakiś czas sprawdzały Twoje samopoczucie i to, jak obkurcza się macica oraz wielkość krwawienia z dróg rodnych.

Pierwsze przystawienie do piersi. Udzielone zostaną wskazówki na temat karmienia naturalnego, higieny i diety w połogu.
Teraz, gdy Twoje dziecko jest już na świecie, należy ci się odpoczynek, rozpoczęłaś prawdziwe macierzyństwo.