Nowa karetka neonatologiczna

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uroczyście przyjął do eksploatacji nową karetkę neonatologiczną. Dotychczas eksploatowana przejechała ponad 360 tys km i w wieku bez mała 10 lat będzie pełniła funkcję samochodu transportowego. Nowa karetka to trzylitrowy Mercedes Sprinter wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia sprawiające że pojazd ten w rzeczywistości jest mobilnym stanowiskiem intensywnej terapii noworodka. Karetka została zakupiona za kwotę bez mała 516 tys zł z czego 140 tys ofiarowała Fundacja Polska Miedź, 10 tys Urząd Miasta Prochowice, a 30 tys Prezydent Legnicy na zakup kardiomonitora transportowego do tej karetki. Kilkanaście tysięcy udało nam się uzbierać od osób prywatnych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Karetka ta jest szczególnie istotna dla naszego miasta i regionu ponieważ na Dolnym śląsku są 3 takie pojazdy a legnicka obsługuje teren byłego województwa legnickiego i jeleniogórskiego wykonując średnio 300 transportów w roku.

Ambulans neonatologiczny (oznaczenie typu „N”) jest niezbędny do zapewnienia dobowej gotowości zespołu transportowego noworodkowego „N”. Od zwykłego ambulansu różni się przede wszystkim wyposażeniem (posiada inkubator transportowy, respirator, kardiomonitor) oraz załogą medyczną (jeździ w nim wyspecjalizowany zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i kierowcy). Wyjazdowy zespół sanitarny typu „N” udziela świadczeń w stanach zagrożenia życia oraz nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka od jego urodzenia do ukończenia czterech tygodni, a  w przypadkach uzasadnionych medycznie - do końca pierwszego roku  życia dziecka. Ambulans „N” wykonując transporty sanitarne używa zestawu inkubatora transportowego, w szczególności w następujących stanach chorobowych: niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji; niewydolność układu krążenia; stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach; inne (np. drgawki, niska waga urodzeniowa).

Przedział medyczny jest wyposażony w lawetę hydropneumatyczną, tzw. „nosze pływające”, na której umieszcza się inkubator. Do głównych zadań lawety należy amortyzowanie wstrząsów występujących, gdy ambulans jeździ po nierównym terenie. Jest to niezmiernie ważne, gdyż przewożeni pacjenci niekiedy ważą zaledwie kilkaset gramów, a każdy wstrząs może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia dziecka lub nawet doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Nowy ambulans został poświęcony przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wierzymy, że tak jak poprzedni samochód i ten bezawaryjnie dowiezie każdego małego pacjenta.

{gallery}poswiecenie_n_2017{/gallery}