Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Spektakularny zabieg z zakresu chirurgii dziecięcej

Ważąca 2 kilogramy pięciodniowa dziewczynka, urodzona jako wcześniak z wrodzoną niedrożnością dwunastnicy, została zoperowana kilka dni temu w naszym szpitalu. Trwający 1,5 godz. zabieg przeprowadził metodą laparoskopową prof. dr hab. n. med. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wraz z Joanną Maksymiak, lekarzem specjalistą z Oddziału Chirurgicznego Dziecięcego. Wrodzona niedrożność dwunastnicy polega na całkowitym lub częściowym zamknięciu światła dwunastnicy.

Fragment nagrania zabiegu.

- Tego typu zabiegi laparoskopowe u dzieci przeprowadzane są tylko w czterech klinikach w kraju - w Gdańsku, Olsztynie, Krakowie i Wrocławiu – wyjaśnia dr Rafał Pilch, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgicznym Dziecięcym. - W pozostałych ośrodkach operacje naprawcze z powodu wrodzonej niedrożności dwunastnicy są wykonywane metodą tradycyjną.
- Dlaczego w tym przypadku w naszym szpitalu wybraliśmy laparoskopię? Albowiem jest małoinwazyjna i posiadamy do niej dedykowany sprzęt: tor wizyjny i wieżę laparoskopową zakupione ze środków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dodaje dr Pilch. - Ponadto dzięki tej metodzie zyskujemy duże powiększenie obrazu przekazywanego przez kamerę, co przy operowanym narządzie o wielkości 5-6 mmm ma bardzo duże znaczenie, a także dzięki światłowodowi - odpowiednie doświetlenie. Ponadto musimy podkreślić, że profesor Patkowski należy do najwybitniejszych specjalistów w Polsce i na świecie z zakresu wideochirurgii u dzieci.

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Zabieg na Bloku Operacyjnym przeprowadzono 26 stycznia. Dziewczynkę umieszczono w zakupionym również ze środków WOŚP inkubatorze hybrydowym, który jest wyposażony w ramię ze światłem i promienniki ciepła oraz podgrzewany od spodu blat. Znieczulenie ogólne wykonał lek. Cezaury Karauda, specjalista z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii naszego szpitala. Podczas trwającego 1,5 godz. zabiegu wykonano zespolenie typu „karo”.
Po operacji mała pacjentka trafiła pod profesjonalną opiekę na „erkę” w Oddziale Neonatologicznym z Pododdziałem Intensywnej Terapii Wcześniaków, Noworodków i Dzieci.
W niedzielę 29 stycznia, dziewczynka została po operacji rozintubowana i obecnie jest u niej prowadzona nieinwazyjna wentylacja.
Ze względu na wykrytą u dziewczynki - również tuż po porodzie - wadę serca, w przyszłości konieczny może się okazać zabieg z zakresu kardiologii interwencyjnej lub kardiochirurgii w innym ośrodku.

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Zabieg niedrożność dwunastnicy

Autor: Krzysztof Maciejak