Poradnia Chemioterapii-Ambulatorium Chemioterapii

Dane teleadresowe:

(76 7211) 627 - pielęgniarki

Nasz Oddział prowadzi działania profilaktyczne, diagnostyczne i leczenie specjalistyczne według najwyższych standardów obowiązujących we współczesnej onkologii klinicznej ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji postępowania skojarzonego. Prowadzimy leczenie systemowe o założeniu radykalnym, paliatywnym i uzupełniającym wszystkich rodzajów nowotworów wg standardowych schematów i programów tera-peutycznych. Prowadzimy również badania kliniczne leków nowych. W ramach walki z nowotworami w Polsce współpracujemy z wszystkimi ośrodkami onkologicznymi na Dolnym Śląsku i z największymi ośrodkami w Polsce, szczególnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i Instytutem Onkologii w Warszawie.

Badania

Prowadzimy rekrutację do leczenia, w ramach Badań Klinicznych, pacjentów z:

1. Czerniakiem skóry w stopniu IIIC lub IV.
  2. Zaawansowanym rakiem piersi aktualnie leczonym vinorelbiną.
  3. Zaawansowanym rakiem jelita grubego wcześniej leczonym programem z fluorouracylem.
  4. Zaawansowanym rakiem jelita grubego wcześniej nie leczonym.
  5. Zaawansowanym rakiem piersi wcześniej leczonym antracyklinami.

Personel

Beata Darska-Nykiel lekarz kierujący
Aleksandra Multarzyńska specjalista onkologii klinicznej
Barbara Ziółkowska
lekarz

Agata Cierzniewska - pielęgniarka koordynująca

Profilaktyka

W ramach Poradnii Onkologicznej prowadzimy na szeroką skalę profilaktykę onkologiczną wczesną, pierwotną i wtórną:

Profilaktyka wczesna - naszym celem jest utrwalenie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i zapobieganie szerzeniu się niekorzystnych wzorców zachowań.

Profilaktyka pierwotna (I fazy) - celem jest zapobieganie chorobie poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, w odniesieniu do osób narażonych na czynniki ryzyka - co uzyskujemy poprzez poprawę świadomości zdrowotnej u naszych pacjentów.

Profilaktyka wtórna (II fazy) - jest to nasze dążenie do rozpoznania stanów przednowotworowych lub raka w stadium wczesnym.

Zgodnie z tymi założeniami prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę badań profilaktycznych jest uzasadnione wówczas gdy:

• badanie pozwalające na wykrycie choroby jest łatwo dostępne i tanie,
  • choroba, którą chcemy wykryć - może być - wyleczona,
  • wczesne rozpoznanie ma decydujące znaczenie dla wyników leczenia

Nowotworami, w których badania przesiewowe mają uzasadnienie są:

• rak piersi,
  • rak szyjki macicy,
  • rak gruczołu krokowego,
  • rak jelita grubego.

We wszystkich nowotworach z tej grupy znane są nam i dostępne są dla naszych pacjentów metody badań pozwalających wykryć chorobę w stadium wczesnym, lub nawet wykryć stany przedrakowe.

Profilaktyka III fazy - nasze działania zmierzają w kierunku zahamowania postępu choroby oraz ograniczeniu powikłań.

Na każdym etapie działań profilaktycznych znaczącą rolę dla nas odgrywa EDUKACJA ZDROWOTNA - proces, w trakcie którego nasi pacjenci uczą się dbać o zdrowie własne i innych osób.

Plan sytuacyjny Szpitala

szpital plan 1000