Kardiologiczny

Oddział Kardiologiczny

Oddział Kardiologiczny został utworzony na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w sierpniu 2005 roku, po przekształceniu z istniejącego wówczas pododdziału. W skład nowego zespołu lekarskiego oddziału wchodzą doświadczeni specjaliści z zakresu kariologii i chorób wewnętrznych, którzy od roku 1998 tworzyli załogę oddziału kardiologicznego w Lubinie. Legnicki oddział jako drugi na Dolnym Śląsku obok Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadza zabiegi wszczepiania wysokiej generacji stymulatorów serca.
       Na oddziale zatrudnionych jest 6 specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych ze specjalizacją II°, w tym 4 specjalistów ze zakresu kardiologii oraz 21 osób średniego personelu medycznego. Oddział dysponuje 27 łóżkami z czego 6 łóżek wchodzi w skład sali intensywnego nadzoru kardiologicznego. Średnio miesięcznie w oddziale kardiologicznym hospitalizowanych jest 90 pacjentów, wykonywanych jest ok 15 zabiegów implantacji stymulatorów serca wraz z przeprowadzaniem okresowych kontroli rozruszników u pacjentów po wcześniejszej implantacji.

kliknij aby powiększyć

Telefony

(76 7211) 440 - dyżurka pielęgniarek
(76 7211) 441 - pokój lekarzy
(76 7211) 442 - sekretariat
(76 7211) 443 - pokój lekarzy
(76 7211) 444 - lekarz Dyżurny
(76 7211) 446 - pielęgniarka oddziałowa
(76 7211) 447 - sala intensywnego nadzoru "R"
(76 7211) 448 - USG serca
(76 7211) 449 - Lekarz Kierujący Oddziałem

Zespół lekarski Oddziału Kardiologicznego

Barbara Engel Lekarz Kierujący Oddziałem
Sławomir Boboń specjalista kardiolog
Mirosław Kastelik specjalista kardiolog
Renata Mroziak specjalista kardiolog
Paweł Rehan specjalista kardiolog
Mateusz Barycki lekarz
Olga Kurowska lekarz
Piotr Rola lekarz
Krzysztof Porczyński specjalista kardiolog
Michał Mielnikiewicz
specjalista chorób wewnętrznych
Michał Korda rezydent
Anna Kuzemczak
rezydent

Pielęgniarka oddziałowa: Wioletta Szwanke

Oddział kardiologiczny zapewnia kompleksową opiekę z zakresu świadczeń wysoko specjalistycznych włącznie z implantacją nowoczesnej generacji stymulatorów serca, jak również:

• leczenie ostrego zawału serca, ostrej i przewlekłej niewydolności wieńcowej;
  • niewydolności krążenia o wszelkiej etiologii;
  • ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej, nadciśnienia tętniczego;
  • pierwotnego i wtórnego nadciśnienia płucnego;
  • diagnostyka i leczenie zaburzeń rytmu serca;

Oddział dysponuje salą całodobowego intensywnego nadzoru kardiologicznego R.

Przy oddziale znajdują się:
  • Pracownia Holterowska i Prób Pionizacyjnych,
  • Pracownia Prób Wysiłkowych,
  • Pracownia Elektrokardiografii

Pracownia Elektrokardiografii, Holterowska i Prób Wysiłkowych prowadzi całodobowe monitorowanie EKG i ciśnienia krwi oraz elektrokardiograficzne próby wysiłkowe z pomiarem wysycenia krwi z tlenem, na bieżniach z komputerem bądź na cykloergometrze.

Oddział współpracuje z:

• Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie,
  • Kliniką Kardiologii AM we Wrocławiu,
  • Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  • IV Wojskowym Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu

Zespół lekarski prowadzi przyszpitalną poradnię kardiologiczną mieszcząca się na terenie szpitala w bloku ID, I piętro, pok 78 i 79, tel (076) 72 11 115.

Plan sytuacyjny Szpitala

szpital plan 1000