Jak mądrze pomóc dziecku z nadwagą

Młodzież w wieku dojrzewania szybko rośnie. Dziecięcy „tłuszczyk” jest zapasem na czas szybkiego wzrostu. Zanim zdecydujemy się na odchudzenia  swojego dziecka, należy sprawdzić czy jest to konieczne.

Dziecko zdrowe to dziecko bez nadwagi
Nastolatki często miewają kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Niektóre starają się za wszelką cenę schudnąć, stosując różne diety. Inne pomimo znacznie większych „okrągłości” nadal zajadają się hamburgerami i słodyczami. Rodzice często lekceważą problem lub nakazują dziecku schudnąć, mówiąc, że jest grube.
Nie są to dobre metody. Jeżeli  uważasz, że dziecko ma nadwagę powinieneś je zabrać do lekarza pediatry, którego  poprosisz o pomoc.
Od lekarza pediatry dowiesz się na temat siatki centylowej, która wskazuje prawidłowe wartości dla twojego dziecka. Jeżeli wskaźniki wagi i wzrostu są podobnej wartości i oba mieszczą się w przedziale 25 – 75 centyli, wszystko jest w porządku.
Gdy wskaźnik wzrostu (np. wzrost określany jest na 50 centyli, a waga na 85), wtedy mówimy o nadwadze.

Nadwaga spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwą dietą i siedzącym trybem życia. Otyłość powoduje zmęczenie, utrudnia normalne życie i jest powodem wielu chorób.

Dzieci i młodzież uwielbiają pizzę, hamburgery, napoje gazowane i słodycze. Nie mają ochoty i czasu na jedzenie odpowiednio skomponowanych posiłków. Bardzo dużym błędem dietetycznym jest brak spożywania  przez dzieci w szkole II śniadań w postaci kanapek z ciemnego pieczywa z dodatkiem warzyw. Rodzice często dają dzieciom pieniądze na słodką bułkę, która nie jest zaliczana do zdrowej żywności.
Jeżeli dziecko ma odżywiać się prawidłowo, musi być świadome, dlaczego ważne jest to co je.
Istotne, jest aby cała rodzina  prowadziła zdrowy tryb życia. Pamiętać należy, aby młodemu organizmowi dostarczyć odpowiednią ilość witamin, soli mineralnych i kalorii.
Nastolatek potrzebuje ok. 2500 – 2600 kcal, gdy intensywnie trenuje, jego zapotrzebowanie na kalorie może wzrosnąć nawet do 4500 kcal. Tak więc zamiast odchudzać należy zmienić nawyki żywieniowe.

Konieczne jest świadome podchodzenie do zakupów:
zamiast bułki pszennej zdecyduj się na zakup grahamki,
- zamiast zwykłego makaronu kup żytni i kasze,
- kupuj jogurt naturalny i mieszaj  go z owocami świeżymi lub mrożonymi albo domowym dżemem,
- unikaj kupowania wędlin, lepszym rozwiązaniem  jest upieczony w domu np. udziec indyka pokrojony na plasterki i nakładany na kanapki,
- zrezygnuj z zakupu majonezu, chipsów, batoników i słodyczy,
- zmień nawyki żywieniowe,

- wprowadź do diety więcej warzyw, owoców,
- podawaj ryby morskie 2 razy w tygodniu (najlepiej oprószane ziołami i pieczone w piekarniku), - wyeliminuj z diety napoje gazowane, zmniejsz ilość słodzonych soków. Zamiast napojów gazowanych warto podać dziecku sok „Kubuś” - to sok przecierowy przygotowany na bazie owoców i marchwi. Nie zawiera barwników, konserwantów, cukru,

- zamiast śmietany do potraw dodaj jogurt naturalny,
- podczas przygotowania zup mlecznych do płatków owsianych czy kukurydzianych dodaj suszone owoce,
- naucz dziecko pić wodę mineralną,

- codziennie przygotuj dziecku II śniadanie do szkoły, komponując tak, aby zawsze miało jakiś owoc i warzywa. żółte sery i pasztety zastąp białym serem i chudą wędliną,
masło używaj w umiarkowanych ilościach – wybierz tradycyjne nie roślinne,
- dopilnuj, żeby dziecko zjadło  I śniadanie przed wyjściem do szkoły - wskazane np. musli z mlekiem lub zupa mleczna,
- zorganizuj, żeby w domu zawsze było coś, co dziecko po powrocie ze szkoły może szybko odgrzać: np. zupa,
- zadbaj, by warzywa były podawane w atrakcyjnej dla dziecka formie – kolorowo i smacznie,
- 1 raz w tygodniu wyeliminuj z jadłospisu mięso i przygotuj posiłki jarskie,
- kontroluj ilość cukru w posiłkach (trzy szklanki napoju owocowego lub coli pokrywa dozwoloną na dzień ilość cukru. Do tego dochodzą jedzone między posiłkami słodycze, słodkie serki i jogurty, cukier do herbaty i kawy),
- naucz dziecko jeść powoli, zanim do mózgu dotrze sygnał, że jesteśmy syci, mija ok. 20 minut,
- na seans filmowy oglądany w telewizji przygotuj pokrojone owoce  lub warzywa np. jabłko, pomarańcz, winogrona, truskawki, różyczki surowego kalafiora, rzodkiewki itp.,
- namów swoją pociechę, by część czasu, który spędza przy komputerze (60 % nastolatków spędza przed telewizorem lub komputerem ponad 4 godziny dziennie) wykorzystała na ćwiczenia fizyczne. Wytłumacz, jak bardzo uprawianie sportów  pomaga w utrzymaniu odpowiedniej sylwetki.
Ruch jest konieczny, żeby dziecko miało dobrą postawę. Możliwości jest wiele: jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gra w piłkę  -  to  znakomity sposób na spędzenie czasu z rówieśnikami.

opracowanie: Zdzisława  Wiśniewska

Źródła:

Dietetyka  - Oficjalne Czasopismo Polskiego Towarzystwa Dietetyki 2008. vol 2. nr1

Nauka o żywieniu zdrowego i chorego człowieka – Władysław Kierst