Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Światowa nagroda dla zespołu profesora Patkowskiego

Prestiżowa nagroda za najlepszą na świecie metodę leczenia przełyku dla polskiego chirurga dziecięcego. Mowa o profesorze Dariuszu Patkowskim, który operuje malutkich pacjentów w wielu krajach świata i w... Legnicy. Szkoli przy tym kadrę Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci w naszym szpitalu.

Kadr najlepszej na świecie prezentacji w zakresie chirurgii dziecięcej

Kadr z najlepszej na świecie prezentacji z zakresu chirurgii dziecięcej.

- Profesor Patkowski z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy jest związany od grudnia 2013 r. – mówi z dumą dr n. med. Rafał Pilch, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgicznym dla Dzieci. - Inne ośrodki gdy chcą podnosić kwalifikacje lekarzy wysyłają ich do cenionych ośrodków szkoleniowych, jak np. do Strasburga, będącego europejską mekką laparoskopistów. Tam właśnie wykłada m.in. profesor Patkowski. A my mamy tak dobrze, że profesor przyjeżdża do naszego szpitala, operuje naszych małych pacjentów i przy okazji prowadzi dla nas szkolenia z zakresu laparoskopii i urologii dziecięcej. Nie ma takiego drugiego oddziału w Polsce jak nasz, w którym profesor regularnie bywa, operuje i podnosi kwalifikacje personelu.

Dodajmy, że profesor Patkowski, który na co dzień kieruje Katedrą i Kliniką Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest zapraszany do przeprowadzania zabiegów w wielu zakątkach świata w tym w Szwajcarii, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Egipcie i Kuwejcie.

Wróćmy jednak do nagrody profesora Patkowskiego.
Jego zespół zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”, organizowanym przez Cincinnati Children’s Hospital Medical Center i GlobalcastMD. Biorą w nim udział przedstawiciele prestiżowych ośrodków związanych z chirurgią dziecięcą z całego świata, co gwarantuje wysoki poziom naukowy. Do finału zakwalifikowano 19 prac.

Prezentacja profesora Patkowskiego skupiająca się na autorskiej operacji zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z wykorzystaniem trakcji wewnętrznej ("Thoracoscopic approach for long gap esophageal atresia using the internal traction technique") uzyskała najwyższe oceny z 19 zakwalifikowanych i została uznana za najlepszą z zakresu chirurgii dziecięcej na świecie w 2023 roku.

Profesor Patkowski w trakcie zabiegu.
Profesor Patkowski w trakcie zabiegu.

- Praca autorstwa naszego zespołu dotyczyła zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji – wyjaśnia prof. Dariusz Patkowski. – Jest to dość rzadka wada wrodzona – szacuje się, że jedno dziecko na ok. 3,5 tysiąca rodzi się z zarośniętym przełykiem. Zarośnięty przełyk uniemożliwia jedzenie w sposób naturalny, dziecko dusi się własną śliną, soki żołądkowe dostają się do drzewa oskrzelowego, wywołując zapalenie płuc.
Dodajmy, że pierwszy zabieg tą metodą profesor Patkowski przeprowadził w 2005 r.

- Operacje wrodzonego zarośnięcia przełyku są papierkiem lakmusowym w rozwoju
chirurgii dziecięcej i możemy wręcz mówić o spektakularnym postępie w tej dziedzinie – dodaje dr Rafał Pilch. - Na przestrzeni lat wzrosła przeżywalność pacjentów prawie do 100 procent, zminimalizowano powikłania i przywrócono komfort funkcjonowania i życia. Sam zabieg należy przeprowadzić w pierwszych dobach życia z uwagi na zagrożenie życia noworodka. Nie jest on prosty. I należy podkreślić, że to gra zespołowa i to na najwyższym poziomie. Oczywiście, że kluczową postacią jest chirurg dziecięcy, ale w tym przypadku liczy się profesjonalizm i skuteczność całego zespołu. Począwszy od ginekologa, który robi badania prenatalne, następnie położnika, neonatologa, chirurga dziecięcego, a następnie intensywną terapię, która musi dobrze zaopiekować się dzieckiem po zabiegu.

- Zabiegi, które wykonuje w naszym szpitalu profesor Patkowski, związane są tak z laparoskopią jak i urologią dziecięcą jak np. operacje spodziectw – mówi dr Pilch. – Wraz z nim operowaliśmy metodą laparoskopową m.in. wodonercze, na co decyduje się niewiele ośrodków w kraju. Blisko dwa lata temu wykonaliśmy zabieg we wczesnej dobie życia u dziewczynki z naszego oddziału neonatologicznego, która miała zarośnięcie dwunastnicy. Było to wcześniak o niskiej masie urodzeniowej. Ostatnio dziewczynka była w naszej poradni, dobrze się rozwija, została nam jeszcze u niej do zoperowania przepuklinka pępkowa.

Doktor Pilch ma dodatkową, osobistą satysfakcję z sukcesu profesora Patkowskiego, albowiem był on promotorem jego pracy doktorskiej. Dotyczyła ona oceny wyników leczenia dzieci operowanych w wyniku wrodzonej niedrożności przełyku w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na przestrzeni 25 lat. Ujmowała ona ocenę skuteczności leczenia tak pacjentów profesora jak i innych operatorów.
- Mam powód do dumy albowiem nie tylko jestem świadkiem spektakularnych zmian w chirurgii dziecięcej i uczę się od profesora, który jest wręcz ikoną w chirurgii dziecięcej na świecie, ale mam na co dzień możliwość skonsultowania się z nim w kwestiach medycznych. To coś wyjątkowego dla lekarza - jak dar z niebios.

Dr Rafał Pilch w trakcie operacji.Dr Rafał Pilch podczas operacji.

Prezentacja zespołu prof. Patkowskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=eOgrsBTNF6o

Informacja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu o konkursie „Best of the best” dziecięcej chirurgii:
https://www.umw.edu.pl/.../best-best-dzieciecej-chirurgii

Więcej o historii i próbach chirurgicznej korekcji wrodzonego zarośnięcia przełyku:
https://gazetalekarska.pl/wygrana-chirurgow/

Autor: Krzysztof Maciejak