Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Bariatria w Legnicy dla pacjentów z chorobą otyłościową

Otyłość to choroba, która jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, bo objawy widać gołym okiem. Mimo to jest lekceważona, narosło wokół niej wiele mitów, wiele osób twierdzi, że to po prostu problem estetyczny. Do edukacji na temat choroby otyłościowej przyłączyli się lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, którzy zorganizowali dla potencjalnych pacjentów i zainteresowanych lekarzy POZ "Dzień z bariatrią".

konferencja Dzień z bariatrią

- Statystyki z 2016 roku wskazują, że aż 300 tys. osób z chorobą otyłościową kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości, teraz zapewne ta liczna jest znaczenie większa – skomentował dr n. med. Tomasz Szewczyk, chirurg bariatra z Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, ośrodka partnerskiego kampanii społecznej „W Nowym Kształcie”. W Polsce od lat niezmiennie powtarzany jest mit, iż otyłość to po prostu defekt natury estetycznej, na którzy zasłużyli sobie osoby otyłe. Bagatelizuje się prawdziwy wymiar tej choroby, jej przyczyny, powikłania a przede wszystkim leczenie. W konsekwencji osoby z otyłością pozostają w swojej chorobie często osamotnione.

- Kampania społeczna „W Nowym Kształcie” została zainicjowana w sierpniu zeszłego roku. Jej nadrzędnym celem jest wspieranie osób z otyłością w podjęciu decyzji o leczeniu oraz pacjentów w trakcie terapii  – powiedziała Joanna Zagrajek w imieniu organizatora kampanii – w tym roku kiedy już nam na to pozwala sytuacja epidemiologiczna, stawiamy na więcej edukacyjnych działań stacjonarnych. Cieszymy się, że szpital w Legnicy zorganizował lokalne wydarzenie na żywo z pacjentami i lekarzami, a my w ramach kampanii możemy wspierać lekarzy w tej inicjatywie.

 

konferencja Dzień z bariatrią

 

Bariatria w Legnicy

 

Szpital w Legnicy to jeden z czołowych ośrodków leczenia otyłości w województwie dolnośląskim. Chirurgiczne leczenie otyłości jest obecnie, mimo inwazyjności, najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości olbrzymiej. Często jest to właściwie ostatnia szansa dla pacjenta.

- W szpitalu wykonujemy ok 6 operacji bariatrycznych tygodniowo, czyli ok 300 operacji rocznie. Termin oczekiwania na zabieg to od 6 do 12 miesięcy, przy czym chciałbym zaznaczyć, że ten czas jest szalenie potrzebny pacjentowi. Jest to czas przygotowawczy, podczas którego należy zredukować o 10% wyjściową masę ciała, przestawić się na zdrowe żywienie, ale także mentalnie się przygotować – powiedział dr Szewczyk.

- Pacjenci muszą mieć świadomość, że leczenie chirurgiczne jest tylko jednym z elementów leczenia, bez nakładów energetycznych, zaangażowania pacjenta, czyli stosowania się do zaleceń dietetycznych, wzrostu aktywności fizycznej, nie uzyskamy efektu długoterminowego, o który walczymy. Ponadto w celu zwiększenia skuteczności leczenia niezbędna jest opieka dietetyka i psychologa – dodał chirurg bariatra dr Maciej Plesiak.

Kolejnym mitem, który wymaga obalenia, jest często powielane przez społeczeństwo nieprawdziwe stwierdzenie, że operacja to droga na skróty.

- Nie operujemy pacjentów, dla których operacja jest pierwszym pomysłem na odchudzanie – podkreślił dr Tomasz Szewczyk. Najczęściej pacjenci, którzy trafiają do poradni chirurgicznej szpitala, są to osoby, które mają za sobą wiele nieudanych prób leczenia otyłości, są świadomi i mają przemyślaną decyzję o poddaniu się operacji, oczywiście przy założeniu, że spełniają kryteria kwalifikacji do zabiegu.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy wykonywane są różne metody operacyjne, które są złotym standardem polskim i światowym. Są to metody o wysokim profilu bezpieczeństwa.

- Każda operacja wiąże się z ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, przy czym chciałbym podkreślić, że operacje są bezpieczne. Występowanie groźnych powikłań np. w przypadku rękawowej resekcji żołądka oscyluje na poziomie zaledwie 1-2%. Bezpieczeństwo operacji bariatrycznej jest porównywalne do operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego, czyli bardzo często wykonywanego zabiegu - powiedział na konferencji
chirurg bariatra dr Michał Łabul.

 

Przed i po

 

- Do zabiegu bariatrycznego zostałam zakwalifikowana ważąc 145 kg. Byłam zdecydowana na zabieg i nie żałuję – powiedziała podczas spotkania pani Dominika, która blisko 2 lata temu przeszła w szpitalu w Legnicy zabieg bariatryczny. Dzisiaj można podziwiać spektakularną metamorfozę pacjentki, która straciła ponad 70 kg.

Swoją drogę ku zdrowiu dopiero zaczęła pani Joanna, która jest dwa dni po zabiegu – Ważę 156 kg, o operacji opowiedziała mi koleżanka, która się jej poddała, poleciła mi konsultację w poradni szpitala w Legnicy. Dzisiaj jestem 2 dni po zabiegu, mogę chodzić, jestem trochę osłabiona, ale mam siłę i motywację – powiedziała pacjentka.

 

konferencja Dzień z bariatrią

Panie: Joanna i Dominika.

 

Każdy pacjent chorujący na otyłość powinien dostać specjalistyczną pomoc, zostać skonsultowany przez lekarza zajmującego się leczeniem otyłości, ponieważ otyłość to choroba, którą należy mądrze leczyć.

 - Pacjentowi z chorobą otyłościową warto wypisać skierowanie do poradni chirurgicznej, takie skierowanie może wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista – powiedział dr Tomasz Szewczyk.

Wizyta w poradni nie oznacza jednak od razu kwalifikacji do zabiegu – Pacjent nie musi być zdecydowany na zabieg. Przyjmujemy wszystkich pacjentów, rozmawiamy z nimi na temat różnych, także niechirurgicznych metodach leczenia – dodał dr Łabul

Konferencję prasową podsumowała dyrektor szpitala pani Anna Płotnicka-Mieloch kierując podziękowania do lekarzy - Chciałabym podziękować mojemu zespołowi leczącemu pacjentów z otyłością, za to, że dają nadzieję pacjentom na życie w nowym kształcie.

W ramach Dnia z bariatrią odbyło się spotkanie z lekarzami, a także z osobami zagrożonymi chorobą otyłościową w trakcie i po leczeniu. Wydarzenia były transmitowane na profilu FB szpitala.

 

Fotorelacja z wydarzenia:

Mają sposób na odchudzanie bez wyrzeczeń (e-legnickie.pl)

Otyłość to choroba, którą można wyleczyć (Lca.pl)

 

Więcej informacji o bariatrii:

 

#WNowymKształcie

www.wnowymksztalcie.pl

www.facebook.com/wNowymKsztalcie

www.instagram.com/wnowymksztalcie