Szef SOR-u będzie reprezentował Europę w Zarządzie Światowej Federacji Medycyny Ratunkowej (IFEM)
9 lipca 2024
Podczas corocznej światowej konferencji w dziedzinie medycyny ratunkowej (ICEM2024), w tym roku odbywającej się dniach 19-23 czerwca w stolicy Tajwanu, Taipej, Walne Zgromadzenie wszystkich państw członkowskich Światowej Federacji Medycyny Ratunkowej (IFEM) wybrało dr. Grzegorza Waligórę do ścisłego 14-osobowego zarządu IFEM, jako Reprezentanta Europy (https://www.ifem.cc/our_board_of_directors). Jest to niezwykle ważne wyróżnienie dla naszego lekarza oraz naszego Szpitala.
Walne Zgromadzenie Światowej Federacji Medycyny Ratunkowej.
Dr Waligóra reprezentując nasz Szpital podczas Światowej Konferencji Medycyny Ratunkowej w Taipei (ICEM2024) został zaproszony do wygłoszenia dwóch wykładów o tematyce związanej z medycyną ratunkową, funkcjonowaniem systemu ratownictwa medycznego oraz tworzeniem nowoczesnych systemów wspomagających przedszpitalny wielopoziomowy zdalny pre-triaż, ukierunkowany na zmniejszenie obciążenia SOR-ów oraz wzrost bezpieczeństwa pacjentów. Zdaniem dr Waligóry, problemy z jakimi borykamy się w naszym rejonie związane z permanentnym przeciążeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego występują także w innych systemach opieki zdrowotnej i tylko systemowe podejście do rozwiązania tych problemów może przynieść oczekiwane rezultaty i poprawę jakości obsługi pacjentów w SOR.
Dr Grzegorz Waligóra (drugi z lewej) podczas sesji naukowej na temat tworzenia nowoczesnych systemów ratownictwa medycznego.
ICEM to doroczne międzynarodowe spotkanie specjalistów medycyny ratunkowej z całego świata.
Dodajmy, że dr Grzegorz Waligóra jako założyciel i obecny przewodniczący podkomisji do spraw zaawansowanych technologii w medycynie ratunkowej, po raz kolejny brał udział w organizacji konkursu na najbardziej innowatorską technologię medyczną, możliwą do zastosowania w medycynie ratunkowej (Visionary Industry Technology Award - VITA Award), podkreślając ogromne znaczenie ciągłej implementacji najnowszych standardów i technologii medycznych celem poprawy funkcjonowania oddziału ratunkowego i systemu ratownictwa medycznego.
Dr Waligóra podczas rozdania prestiżowej nagrody na najlepszą technologię w medycynie ratunkowej (VITA2024).
Co daje praktycznego naszemu Szpitalowi, a także lekarzowi udział w tego typu konferencji?
- Udział w konferencjach naukowych daje całej kadrze medycznej (tj. lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom) przede wszystkim możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez bezpośredni kontakt ze specjalistami – ekspertami w danej dziedzinie medycyny, w tym przypadku ze światowymi ekspertami w dziedzinie medycyny ratunkowej – mówi dr Waligóra. - Ponadto konferencje medyczne są doskonałą okazją do zdobycia najnowszych informacji na temat postępów w danej dziedzinie medycyny. Lekarze, pielęgniarki a także ratownicy medyczni mogą dowiedzieć się o najnowszych wynikach badań naukowych, technikach i procedurach zabiegowych w medycynie ratunkowej, a także nowych standardach w zakresie zastosowania leków w konkretnych sytuacjach klinicznych. To wszystko może mieć ogromne, pozytywne znaczenie na praktykę kliniczną i to, w jaki sposób świadczenia dla pacjentów w SOR są dostarczane przez cały personel medyczny, podnosząc bezpieczeństwo i jakość opieki medycznej dla naszych pacjentów.
Dr Waligóra podczas spotkania z światowymi liderami medycyny ratunkowej (Prezydent - elekt EUSEM dr Robert Leach – drugi z lewej, Prezydent EUSEM dr Jim Connolly – drugi z prawej, Profesor Judith E. Tintinalli – w środku).