Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Dieta po zabiegu usunięcia migdałków

Migdałki stanowią istotną barierę ochronną organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które wnikają do ustroju drogą pokarmową oraz oddechową. W przypadku przewlekłego zapalenia , nawracających infekcji lub przerostu migdałków, zaleca się ich usuniecie. Najczęstszymi powikłaniami po zabiegu usunięcia migdałków są dolegliwości bólowe, które nasilają się w trakcie połykania. Pojawić się może obrzęk łuków podniebnych i języczka oraz krwawienie z gardła i nosa. Zdarza się również stwierdzenie stanu zapalnego w obrębie ucha środkowego, uczucie zatkanego nosa a nawet chwilowa zmiana barwy głosu. Stwierdza się również u chorych występowanie nudności i wymiotów. Wymienione powikłania mogą stanowić przyczynę do wystąpienia trudności w spożywaniu pokarmów co ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta.

W związku z powyższym zaleca się wprowadzenie odpowiedniej diety, która pozwoli wyeliminować niedogodności o których mowa wyżej, jak również zmniejszy ryzyko krwawień i skróci czas rekonwalescencji po zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu, pacjenci zazwyczaj odmawiają przyjmowana jakichkolwiek pokarmów, należy wówczas , w celu wyeliminowania odwodnienia organizmu, koniecznie pamiętać o podawaniu napojów a następnie zastosowanie odpowiedniej diety:

 

Zaleca się:

 

 • 4 godziny po zabiegu podawać pacjentowi chłodną wodę, rumianek lub herbatę ( pacjent powinien pić płyny małymi łyczkami),

 • w drugim dniu po zabiegu podawać choremu pokarmy w formie płynnej i miękkiej- odżywianie takimi produktami, w zależności od stanu pacjenta , może trwać do 7 dni. W tym okresie chory powinien spożywać dietę papkowatą łatwo strawną ze zwiększoną ilością białka i energii tj.:

  - pieczywo pszenne ( sucharki ) rozmoczone w herbacie lub mleku,

  - serki naturalne i jogurty ( z wykluczeniem owocowych -owoce są przeciwwskazane ze względu na zawarty w nich kwas ).

  - banany, naturalnie jeżeli pacjent toleruje te owoce,

  - rzadkie budynie ,

  - kasze i płatki owsiane w postaci kleików sporządzanych na wodzie lub mleku z dodatkiem masła,

  - wysokogatunkowe wędliny zmielone w postaci papek,

  - pasty mięsne, mięsno jarzynowe, jajeczne, twarogowe,

  - warzywa zmiksowane w postaci zup z dodatkiem mięsa i 30 % śmietanki,

  - warzywa w postaci przecierów,

  - puree ziemniaczane z mlekiem i masłem,

  - jajecznica z masłem sporządzona na parze, jajo w koszulce,

  - do potraw w celu wzbogacenia o białko i energię dodawać mleko w proszku, masło oliwę z oliwek bądź inne oleje oraz specjalne preparaty białkowe np. Protifar,

  - do picia podawać napar z siemienia lnianego, który ma działanie gojące i łagodzące

 

Przeciwwskazane jest podawanie :

 

 • potraw smażonych,

 • napojów i potraw gorących,

 • produktów twardych, które mogą podrażnić gardło i spowodować krwawienie

 • potraw zawierających duże ilości tłuszczu,

 • produktów powodujących wzdęcia ( cebula, czosnek, papryka, ogórki, kapusta ),

 • potraw o kwaśnym, ostrym oraz słonym i bardzo słodkim smaku,

 • owoców cytrusowych,

 • pomidorów, kiszonych ogórków i kapusty,

 • drażniących przypraw ( pieprz , papryka ostra, chili itd.),

 • napojów gazowanych,

 • przez okres 7 dni nie zaleca się mycia zębów pastą, w tym celu używać samej wody.

 

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa do 2 tygodni. Po tym czasie zaleca się przechodzenie do pokarmów o bardziej stałej konsystencji: pulpety mięsne, risotto z sosem, makarony z sosem , ryż na mleku na gęsto,potrawka z warzywami itp. . Po ustąpieniu objawów ze strony gardła należy stopniowo powracać do posiłków o normalnej konsystencji.

 

 

Opracowała:

dyplomowana dietetyczka

kierownik sekcji żywienia

Zdzisława Wiśniewska

Banery/Logo

umwd
Fundacja KGHM Polska Miedź
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Onkojoga
Fundacja Dobre Znaki