Pomóc Pacjentom - praca koordynatorek pakietu onkologicznego
13 listopada 2024
1710 kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) założono od 1 stycznia do 31 października 2024 r. w naszym Szpitalu.
- Pacjent najpierw trafia do naszej poradni specjalistycznej i w przypadku podejrzenia choroby onkologicznej lekarz zakłada mu kartę DILO, a następnie udaje się do koordynatorek pakietu onkologicznego - wyjaśnia Tomasz Bojarowski, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej. - To strategiczne miejsce w szpitalnym procesie leczenia onkologicznego.
Koordynatorki pakietu onkologicznego. Od lewej: Grażyna Dyki, Sylwia Szaszczak, Magdalena Kandela.
To właśnie koordynatorki:
- umawiają i pilnują terminy niezbędnych badań i wizyt,
- przygotowują dokumentację i pacjenta do konsylium lekarskiego,
- wzmacniają przekaz płynący od lekarza,
- wyjaśniają pacjentowi niezrozumiałe zagadnienia i wątpliwości.
A wszystko zgodnie z wymogami i terminami Narodowego Fundusz Zdrowia, który jest płatnikiem świadczeń.
- Prowadzimy pacjentów przez całą ścieżkę procesu terapeutycznego- od momentu rozpoczęcia diagnostyki wstępnej - mówi Grażyna Dyki, koordynatorka pakietu onkologicznego. - Staramy się być dla nich wsparciem. Pełnimy rolę łącznika między pacjentem a lekarzem i dbamy o przekazanie im niezbędnych informacji. Pozostajemy w kontakcie z pacjentami przez cały proces diagnostyki i leczenia, a często również po leczeniu - na etapie monitorowania (kontroli). Wspomagamy pielęgniarki i lekarzy w procesie przebiegu informacji oraz dokumentów, skierowań dotyczących pacjenta. Rozmawiamy z chorymi, wspieramy ich w sytuacji silnej reakcji emocjonalnej spowodowanej wiadomością o chorobie nowotworowej, która może przytłoczyć nawet najsilniejszego i najlepiej radzącego sobie z emocjami człowieka.
Punkt koordynatorek pakietu onkologicznego znajduje się na poziomie I szpitala w budynku głównym, pokoje: 116-117.
tel. 767 211 196 oraz 721 999 002