Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Projekt budowy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

W 2024 roku w Ośrodku Leczenia Raka Piersi w naszym Szpitalu przeprowadzono ponad 250 operacji aktywnego raka piersi

Ośrodek Leczenia Raka Piersi, działający w ramach Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, wykonał w 2024 roku ponad 250 operacji aktywnego raka piersi. Liczba ta przyczynia się do podnoszenia poziomu referencyjności szpitala.

Zespół specjalistów  chirurgii piersi Oddziału Chirurgii Onkologicznej w legnickim szpitalu. Od lewej: dr n. med. Tomasz Bojarowski – lekarz kierujący oddziałem oraz lek. Kornelia Stempel, lek. Barbara Mysyk-Wolniczek, dr. n. med Radosław Tarkowski

Zespół chirurgii piersi Oddziału Chirurgii Onkologicznej. Od lewej: dr n. med. Tomasz Bojarowski – lekarz kierujący oddziałem oraz lek. Kornelia Stempel, lek. Barbara Mysyk-Wolniczek, dr. n. med Radosław Tarkowski.

– To kolejne potwierdzenie wysokiej jakości opieki medycznej oraz dowód na to, że nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów – podkreśla dr n. med. Tomasz Bojarowski, lekarz kierujący oddziałem.
Kolejne, albowiem w listopadzie wyższy poziom referencyjności osiągnął również Ośrodek Leczenia Raka Jelita Grubego funkcjonujący w oddziale.
– Dzięki temu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na mapie ośrodków onkologicznych w Polsce – dodaje dr Bojarowski. – Wyższy poziom referencyjności oznacza nie tylko potwierdzenie wysokiej jakości opieki, ale także wzrost możliwości rozliczania procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kompleksowa opieka i zaawansowane techniki leczenia

Ośrodek Leczenia Raka Piersi w Legnicy świadczy usługi pacjentkom z całej Polski.
– Liczba 250 operacji dotyczy pacjentek z aktywnym, inwazyjnym rakiem piersi – wyjaśnia dr n. med. Radosław Tarkowski. – Łącznie wykonujemy ponad 400 operacji rocznie. Zapewniamy kompleksowe leczenie – od usuwania guzów i zmian po odtwarzanie piersi.
Ośrodek specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia, takich jak zabiegi zmniejszające ryzyko zachorowania u pacjentek z mutacjami genetycznymi.
– W takich przypadkach wykonujemy zabiegi profilaktyczne polegające na usunięciu piersi z jednoczesnym zachowaniem skóry i brodawek, które następnie rekonstruujemy przy użyciu implantów – dodaje dr Tarkowski.
Dla pacjentek, które nie kwalifikują się na operację lub nie wyrażają na nią zgody, dostępne są zabiegi wykonywane w ambulatorium w znieczuleniu miejscowym. Zespół realizuje również korekcje deformacji piersi, co znacząco poprawia jakość życia pacjentek.

Podczas operacji raka piersi. Zdjęcie przedstawia lekarzy na sali operacyjnej operujących pacjentkę.

Podczas operacji: dr Radosław Tarkowski oraz lek. Kornelia Stempel.

Zespół interdyscyplinarny: klucz do sukcesu leczenia

Leczenie onkologiczne w Ośrodku Leczenia Raka Piersi w Legnicy ma charakter skojarzony. Obejmuje ono chirurgię, leczenie systemowe (chemioterapię, terapię celowaną, hormonoterapię) oraz napromienianie.
– Każdą z tych metod zajmują się specjaliści różnych dziedzin: radiolog, patomorfolog, chirurg, chemioterapeuta, radioterapeuta – wyjaśnia dr Tarkowski.
W zespole pracują także koordynatorki procesu leczenia, które wspierają pacjentki logistycznie i emocjonalnie. Fizjoterapeuci, psycholodzy oraz technicy radiologii i radioterapii również odgrywają ważną rolę w kompleksowej opiece.
– Taka interdyscyplinarna współpraca znacząco poprawia skuteczność leczenia i jakość życia kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową – podkreśla dr Tarkowski.
Według specjalisty, leczenie w ośrodkach takich jak legnicki zwiększa szanse na uratowanie życia o 8 do 30 procent, a zastosowanie technik onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych pozytywnie wpływa na jakość życia pacjentek.

Podczas operacji raka piersi. Zdjęcie przedstawia lekarzy na sali operacyjnej operujących pacjentkę

Podczas operacji: dr Radosław Tarkowski oraz lek. Kornelia Stempel.

 

Autor: Krzysztof Maciejak

Banery/Logo

umwd
Fundacja KGHM Polska Miedź
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Onkojoga
Fundacja Dobre Znaki