Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Nowoczesny zabieg na sercu z użyciem pompy Impella CP

Witamy na świecie

Gabriel, to pierwsze dziecko, które urodziło się w naszym szpitalu w 2024 r. Chłopczyk przyszedł na świat 1 stycznia o godz. 7.28, jego waga to 2,980 kg, a wzrost 52 cm. Szczęśliwa mama jest lubinianką. Natomiast najmłodszy mieszkaniec Legnicy, a właściwie legniczanka, urodziła się 2 stycznia o godz. 9.16. Milenka waży 2,590 kg i mierzy 48 cm.

Nowa przychodnia POZ w Szpitalu otacza bezpłatną opieką całe rodziny. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Legnicy i okolic.

Prowadzi opiekę lekarską, pielęgniarską i położnej środowiskowej. Zapewnia realizację szczepień, badania laboratoryjne i diagnostykę m.in. EKG, USG i RTG. Na Pacjentów czekają w niej lekarze rodzinni oraz pediatra. Złóż deklarację! Rejestracja i informacje tel.: 767211860

Misja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy

"Niesiemy pomoc - dajemy zdrowie"

Leczymy zaburzenia rytmu serca zimnem

Już kilkanaście zabiegów krioablacji migotania przedsionków i ablacji RF wykonali kardiolodzy z naszego szpitala w Pracowni Elektrofizjologii we współpracy z specjalistami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - To nowe wysokospecjalistyczne usługi w ofercie naszego oddziału, które w nowoczesnej kardiologii stały się standardem, dlatego nie może ich u nas zabraknąć – twierdzi lek. med. Barbara Engel - lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym.

kardiolodzy po zabiegu krioablacjiZespół legnicki i zabrzański po zabiegach.

Dlaczego te zabiegi są tak istotne dla pacjentów?

- Nasz organizm jest jak inteligentny dom, w którym funkcjonuje zsynchronizowany, mocno wyspecjalizowany układ elektryczny – dodaje Barbara Engel.
- Jest on wrażliwy na najdrobniejsze nawet odstępstwa i spięcia. Tym właśnie są zaburzenia rytmu pracy serca, które w dłuższym etapie mogą prowadzić do niewydolności tego narządu. Żeby temu zapobiec przez całe lata stosowano różne leki przeciwarytmiczne, których skuteczność była mocno ograniczona, a na dodatek miały one swoje działania uboczne. Dziś proponujemy pacjentom inwazyjne zabiegi: krioablacji i ablacji za pomocą fal o częstotliwości radiowej (ablacja RF). Ich podstawą są: doświadczona kadra i odpowiednia pracownia. Skuteczność zabiegów w zapobieganiu nawrotom arytmii jest bardzo wysoka.

Barbara Engel, lekarz kierujący oddziałem kardio
Wysokospecjalistycznych usług nie może zabraknąć w naszej ofercie - podkreśla lek. med. Barbara Engel - lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym.

zespół kardiologów

Zespół oddziału kardiologicznego naszego szpitala.

 

Pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii

W legnickim szpitalu funkcjonuje już Pracownia Hemodynamiki. - Uzupełniliśmy ją w to co niezbędne do przeprowadzenia nowych zabiegów – dodaje Barbara Engel.
- Przypomnijmy, że w pracowni hemodynamiki już od 2012 roku we współpracy z lekarzami z Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie prowadzimy program kompleksowej diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca u pacjentów w Zagłębiu Miedziowym.
Zabiegi koronarografii i angioplastyki wieńcowej przeprowadzane są z użyciem najnowszej generacji stentów wieńcowych oraz nowoczesnych technik obrazowania wewnątrznaczyniowego z wykorzystaniem ultrasonografii wewnątrznaczyniowej i optycznej tomografii koherentnej. Dodatkowo u pacjentów z najbardziej zaawansowaną formą miażdżycy tętnic wieńcowych przeprowadzane są zabiegi otwarcia przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (CTO), zabiegi z wykorzystaniem techniki aterektomii rotacyjnej (rotablacji) i nowoczesnej litotrypsji wewnątrznaczyniowej, a u tych najciężej chorych zabiegi ze wspomaganiem układu krążenia z użyciem balonu do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

Elektrofizjolodzy szkolą się w Zabrzu

W oddziale pracuje 9 kardiologów, kolejnych trzech lekarzy jest w trakcie specjalizacji.
- W tym gronie są doskonali hemodynamiści - podkreśla Barbara Engel. Chwali również pielęgniarki. To bardzo dobrze wykształcone specjalistki. Również dzięki ich wysokiej wiedzy nasz cały zespół może świadczyć wysoką jakość nowoczesnych usług.
Już od dłuższego czasu kadra oddziału szkoli i nabiera doświadczenia w zabiegach ablacji pod okiem zabrzańskich specjalistów, którzy towarzyszą naszemu zespołowi od pierwszych zabiegów. Z naszego ośrodką szkolą się kardiolodzy lek. med. Mateusz Barycki i lek. med. Michał Korda. Ze strony Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu z naszym oddziałem współpracują: dr hab. n. med. Adam Sokal, prof. dr n. med. Oskar Kowalski, dr n. med. Patrycja Pruszkowska – Skrzep oraz prof. dr n. med. Radosław Lenarczyk.
Pierwsze sześć zabiegów przeprowadzono w naszym szpitalu 30 kwietnia, kolejnych siedem 7 maja.

zespól legnickich i zabrzańskich kardiologów
Spotkanie kardiologów z Legnicy i z Zabrza przed zabiegami.

Krioablacja i ablacja RF

- Najogólniej można powiedzieć, że krioablacje i ablacje RF to zabiegi polegające na zniszczeniu ogniska będące źródłem arytmii – wyjaśnia lek. Mateusz Barycki. - W znieczuleniu miejscowym żyłą udową wprowadza się do serca specjalne cewniki i bez wchodzenia w szczegóły – dociera się do miejsca odpowiedzialnego za generowanie arytmii. - Następnie to miejsce schładzamy nawet do temperatury – 70 st. C w przypadku krioablacji lub rozgrzewamy do temperatury 40-70 st. C w przypadku ablacji RF. Przez takie działanie dochodzi do likwidacji tkanki, która nieprawidłowo przewodzi impulsy elektryczne.
- Pod opieką specjalistów z Zabrza wykonaliśmy zabiegi krioablacji migotania przedsionków oraz ablacje RF innych nadkomorowych zaburzeń rytmu tj. ablacje trzepotania przedsionków, nawrotnego częstoskurczu węzłowego i dodatkowych dróg przewodzenia – dodaje lek. Michał Korda. - Jakie umiejętności trzeba posiadać żeby przeprowadzać takie zabiegi? Podstawą jest wiedza teoretyczna, a następnie dołożyć do tego trzeba zdolności manualne – podkreśla.

Przygotowanie do zabiegu ablacji

Przygotowanie do zabiegów: zespół, sprzęt, metry kabli, wszystko musi być zapięte na ostatni guzik.

Zabieg krioablacji

Zespół podczas zabiegu.

zaplecze zabiegu

Monitorowanie stanu pacjenta podczas zabiegu.

Poradnia Zaburzeń Rytmu

- Przed rozpoczęciem nowych zabiegów przy Poradni Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy utworzono Poradnię Zaburzeń Rytmu Serca.
- Przyjmujemy w niej pacjentów z rozpoznanymi zaburzeniami rytmu do tej pory leczonych farmakologicznie, kwalifikujemy chorych do zabiegów ablacji, którzy odniosą korzyść z takich zabiegów oraz monitorujemy stan pacjentów po zabiegach – wyjaśnia Michał Korda.
- Pacjentów mogą do nas kierować wszyscy lekarze.

Autor: Krzysztof Maciejak

Banery/Logo

umwd
Fundacja KGHM Polska Miedź
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Onkojoga
Fundacja Dobre Znaki